00:22 10/8/2014 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1- 1η Αγωνιστική

Μπαστιά-Μαρσέιγ 3-3
(9', 73' Μαμπουλού, 66' πεν. Ταγιο / 12', 62' πεν. Ζινιάκ, 17' αυτ. Ρομαρίκ)

Πολύ μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει με νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα έχασε η Μαρσέιγ η οποία ναι μεν προηγήθηκε 3-1 στη Κορσική αλλά η αξιόμαχη Μπαστιά πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Μόλις στο 9ο λεπτό ο Κρίστοφερ Μαμπουλού έκανε το 1-0 για τη Μπαστιά αλλά η Μαρσέιγ έφερε το ματς στα ίσια τρία λεπτά αργότερα με τον Ζαν Πιέρ Ζινιάκ. Μάλιστα, στο 17' οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν χάρη σε αυτογκόλ του Ρομαρίκ. Τα πράγματα έδειχναν

να απλοποιούνται για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα όταν και πάλι ο Ζινιάκ σκόραρε στο 62' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 1-3.
Όμως, τέσσερα λεπτά μετά, ο Γκάντζι Ταγιό μείωσε σε 2-3 με πέναλτι και στο 73ο λεπτό ο Μαμπουλού, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Νις-Τουλούζ 3-2
(23', 63' Τσβίτανιτς, 68' Μποσέτι / 44' Μπρεϊθγουέιτ, 45'+1' Μπεν Γιεντέρ)

Παιχνίδι με πολλές ανατροπές και τελική νικήτρια τη Νις με 3-2. Στο 23' ο Ντάριο Τσβίτανιτς έκανε το 1-0 για τη Νις αλλά η Τουλούζ κατάφερε να προηγηθεί πριν βγει το ημίχρονο. Στο 44' ο Μάρτιν Μπρεϊθγουέιτ ισοφάρισε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βισάμ Μπεν Γιεντέρ έκανε το 1-2.
Όμως, η Νις δεν το έβαλε κάτω και ο Τσβίτανιτς πέτυχε και δεύτερο γκολ κάνοντας το 2-2 στο 63ο λεπτό ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Αλέξι Μποσέτι διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Εβιάν-Καέν 0-3