00:09 10/8/2014 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 1η Αγωνιστική

Χέρακλες-Άλκμααρ 0-3
(56' Μπεργκίς, 63' Χούπερτς, 76' Τάνκοβιτς)

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλκμααρ του Μάρκο Φαν Μπάστεν ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο εφετινό ολλανδικό πρωτάθλημα μετά το 3-0 στην έδρα της Χέρακλες. Στο 56' ο Στίβεν Μπεργκίς έκανε το 0-1 και στο 63ο λεπτό ο Γκους Χούπερτς διπλασίασε τα τέρματα για την Άλκμααρ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς.

Κάμπουρ-Τβέντε

1-1
(13' Ρούσνακ/ 88' Μοκχτάρ)

Με γκολ του Γιόνες Μοκχτάρ δυο λεπτά πριν το τέλος, η Τβέντε γλίτωσε την ήττα στη πρεμιέρα μένοντας στο 1-1 με την Κάμπουρ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13' με τον Άλμπερτ Ρούσνακ αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Χέρενφεν-Ντόρντεχτ 1-2
(14' Ζίγεχ/ 44' Κόρτε, 81' Φαν Όβερεεμ)

"Κάζο" στη πρεμιέρα για την Χέρενφεν που έχασε μέσα στην έδρα της, 1-2, από τη νεοφώτιστη Ντόρντεχτ. Στο 14' ο Χακίμ Ζίγεχ έκανε το 1-0 για τη Χέρενφεν αλλά ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα ο Τζιοβάνι Κόρτε ισοφάρισε. Τη νίκη στη Ντόρντεχτ έδωσε στο 81ο λεπτό ο Γιορίς Φαν Όβερεεμ.

Μπρέντα-Εξέλσιορ 1-1
(20' Τιγκαντουϊνί/ 19' Στανς)

Μέσα σε ένα λεπτό κρίθηκαν όλα στην αναμέτρηση της Μπρέντα με την Εξέλσιορ. Στο 19ο λεπτό η Εξέλσιορ προηγήθηκε με πέναλτι του Τζεφ Στανς και στο 20' ήρθε η ισοφάριση με τον Αντνάν Τιγκαντουϊνί.