20:09 5/10/2013 - Πηγή: AEK365

Ligue 1 9η αγωνιστική

Μονακό-Σεντ Ετιέν 2-1
(15' Φερέιρα Καράσκο, 87' Οκάμπος/ 49' Χαμουμά)

Η Μονακό ήταν κολλημένη στο 1-1 με την Σεντ Ετιέν και προσπαθούσε να φτάσει στο δεύτερο γκολ με τον Κλαούντιο Ρανιέρι να περνά στο 83ο λεπτό τον Λούκας Οκάμπος στην θέση του Γιαννίκ Φερέιρα

Καράσκο. Ο Αργεντινός μέσος δεν χρειάστηκε παρά τέσσερα λεπτά να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, σε μια φάση πάντως που ξεκίνησε από τον Καβάνι που ήταν σε θέση οφσάιντ, και να χαρίσει στην Μονακό την νίκη κόντρα στην Σεντ Ετιέν, νίκη που την διατηρεί στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.
Με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με αριστερό σουτ του Γιαννίκ Φερέιρα Καράσκο αλλά η Σεντ Ετιέν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Ρομέν Χαμουμά. Όμως δεν κατάφερε να κρατήσει ως το τέλος γιατί ο Οκάμπος ήταν αυτός που έδωσε την λύση για την Μονακό διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και πλέον η ομάδα του Πριγκιπάτου ελπίζει σε "γκέλα" της Παρί Σεν Ζερμέν αύριο στην Μασσαλία κόντρα στην Μαρσέιγ για να μεινει μόνη πρώτη. Όσο για την Σεντ Ετιέν μετράει αισίως τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη έχοντας τρεις ήττες και μια ισοπαλία.

Ναντ- Εβιάν: 3-0
(Τζόρτζεβιτς 2', 34', Τζιλομποτζί 65')

Συνεχίζει να εκπλήσσει η Ναντ, που νίκησε και την Εβιάν με 3-0.

Ο Τζόρτζεβιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό για τη Ναντ, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στο 34'. Το 3-0 έγραψε στο 65' ο Τζολομποτζί.

Γκινγκάμπ- Ρεν: 2-0
(Σορμπόν 47', Γιαταμπαρέ 69')

Μεγάλη νίκη με 2-0 πέτυχε η Γκινγκάμπ με 2-0 επί της Ρεν.

Το σκορ άνοιξε ο Σορμπόν στο 47ο λεπτό, ενώ στο 69' ο Γιαταμπαρέ έκανε το 2-0 κι ενώ στο 64' είχε αποβληθεί ο Ολιβέιρα της Ρεν.

Λιλ- Αζαξιό: 3-0
(Σουαρέ 17', Γκουεγιέ 57', καλού 71')

Εύκολη νίκη με 3-0 επί της Αζαξιό πέτυχε η Λιλ κι έμεινε στην τετράδα.

Στο 17ο λεπτό ο Σουαρέ άνοιξε το σκορ για τη Λιλ, ενώ στο 57' ο Γκουεγιέ έκανε το 2-0. Το 3-0 έγραψε ο Καλού στ 71ο λεπτό.

Τουλούζ- Νις: 1-0
(Μπεν Γιαντέρ 34')

Σημαντική νίκη με 1-0 για την Τουλούζ κόντρα στη Νις.

Η Τουλούζ έκανε το 1-0 με τον Μπεν Γιαντέρ στο 34ο λεπτό και κράτησε ως το τέλος.

Βαλενσιέν- Ρεμς: 1-1
(Γιαμισί 90'- Ονιάνγκ 30')

Στο 1-1 κόλλησαν Βαλενσιέν και Ρεμς.

Ο Ονιάνγκ έκανε το 1-0 για τη Ρεμς στο 30ο λεπτό αλλά στο 90' ο Γιαμισί έκανε το 1-1.