19:20 5/10/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 9η αγωνιστική

Σέλτικ-Μάδεργουελ 2-0
(21' Στόουκς, 49' Κόμονς)

Η Σέλτικ μπορεί να μην ήταν εντυπωσιακή όπως πριν μια εβδομάδα, 5-2 στην έδρα της Κιλμάρνοκ, αλλά ήταν ουσιαστική και επικράτησε με 2-0 της Μάδεργουελ επιστρέφοντας στην κορυφή. Τα γκολ των Άντονι Στόουκς στο 21' και του Κρις Κόμονς στο 49ο λεπτό έκριναν το τελικό αποτέλεσμα στο "Celtic Park" με τον Γιώργο Σαμαρά

να μένει εκτός αποστολής. Υπενθυμίζεται πως οι πρωταθλητές Σκωτίας έχουν αγώνα λιγότερο.

Σεντ Τζόνστον-Ινβερνές 4-0
(18'Μέι, 27' ΜακΚέι, 73', 82' ΜακΛιν)

Εφιαλτικό απόγευμα για την Ινβερνές που προσγειώθηκε ανώμαλα από την κορυφή μιας και γνώρισε την συντριβή με 4-0 από την Σεντ Τζόνστον. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Στιβ Μέι που αφού πρώτα στο 18' έκανε το 1-0 στην συνέχεια ήταν ο δημιουργός τόσο του 2-0 από τον ΜακΚέι στο 27ο λεπτό όσο και των άλλων δυο τερμάτων που σημείωσε η Σεντ Τζόνστον στην επανάληψη με τον ίδιο σκόρερ, τον Στίβεν ΜακΛιν στο 73ο και 82ο λεπτό. Σημειώνεται πως ήταν η πρώτη νίκη των γηπεδούχων μετά από πέντε αγωνιστικές με την Ινβερνές να μετρά δυο ήττες στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές.

Χαρτς-Σεντ Μίρεν 0-2