17:26 23/3/2014 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ-ΣΤΟΥΥΚ: 1-4
Γήπεδο: Βίλα Παρκ

Μεγάλο διπλό με 4-1 πέτυχε η Στόουκ επί της Άστον Βίλα και την πέρασε στη βαθμολογία.

Η Βίλα μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Ντελφ έκανε το γύρισμα και ο Μπεντεκέ με όμορφο σουτ έγραψε το 1-0. Ωστόσο στο 20' μετά από κεφαλιά του Κράουτς, ο Οντεμβίγκι κατέβασε όμορφα και με πλασέ έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 24ο λεπτό ο Πίτερς έβγαλε τη σέντρα και ο Κράουτς από κοντά, έδωσε, το προβάδισμα στη Στόουκ. Οι φιλοξενούμενοι

συνέχισαν να πιέζουν και στο 40' ο Αρναούτοβιτς έδωσε για τον Ν'Ζονζί που με συρτό σουτ έγραψε το 3-1.

Στο 61ο λεπτό ο Γκουζάν είπε όχι σε σουτ του Οντεμβίγκι, αλλά στο 88' ο Κάμερον έκανε το 4-1.

ΆΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκουζάν, Μπανκούνα, Μπέρτραντ, Γουέστγουντ (72' Χολτ), Φλάαρ, Μπέικερ, Ελ Αχμάντι (33' Ολμπράιτον), Ντελφ, Μπεντέκε, Βάιμαν (44' Σιλά), Αγκμπονλαχόρ

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Πίτερς (78' Μουνιέσα), Σόουκρος, Γουίλσον, Κάμερον, Αρναούτοβιτς, Παλάσιος, Γουέλαν, Ν'Ζονζί, Οντεμβίγκι, Κράουτς

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: 3-2
Γήπεδο: Ουάιτ Χαρτ Λέιν

Με γκολ στις καθυστερήσεις, η Τότεναμ πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Σαουθάμπτον και διατήρησε ζωντανό το όνειρό της για έξοδο στην Ευρώπη.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Καμπούλ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπόρουτς, ενώ στ 7' το σουτ του Λάμπερτ, έφυγε λίγο άουτ. Τελικά στο 17ο λεπτό μετά από γέμισμα του Μπόρουτς και τραγικό λάθος του Νόουτον, ο Ροντρίγκες από κοντά, έκανε το 1-0 για τους «αγίους». Στο 24ο λεπτό το σουτ του Σο κόντραρε αλλά δεν κατέληξε στην εστία του Γιορίς και τελικά στο 26' ο Νόουτον έκανε νέο λάθος, ο Λάμπερτ έστρωσε στον Λαλάνα κι εκείνος με σουτ έγραψε το 2-0. Τα «σπιρούνια» μείωσαν στο 30ο λεπτό, καθώς ο Κλάιν δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Έρικσεν με όμορφο σουτ έκανε το 2-1, ενώ στο 40' ο Μπόρουτς βγήκε και πρόλαβε τον Έρικσεν.

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47' ο Σολδάδο έβγαλε όμορφα για τον Έρικσεν που από καλή θέση έκανε το 2-2. Στο 57ο λεπτό ο Μπόρουτς απέκρουσε το σουτ του Τσαντλί, ενώ στο 59' το σουτ του Έρισκεν πέρασε λίγο άουτ. Στο 68ο λεπτό ο Τσέιμπερς έκοψε προ του Καμπούλ, αλλά στο 90+2' ο Έρισκεν έκανε τα γύρισμα και ο Σίγκουρντσον με όμορφο σουτ, έδωσε τη νίκη στην Τότεναμ με 3-2.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίτς, Νόουτον, Καμπούλ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Λένον (71' Τάουνσεντ), Μπενταλέμπ, Τσάντλι, Ντεμπελέ (51' Σίγκουρντσον), Έρικσεν, Σολδάδο

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μπόρουτς, Κλάιν (50' Τσέιμπερς), Φοντέ, Λόβρεν, Σο, Κορκ, Γουόρντ-Πρόουζ, Σ. Ντέιβις, Λαλάνα, Ροντρίγκες (64' Ραμίρες), Λάμπερτ (90' Γκάλαγκερ)