20:57 20/10/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ- ΘΕΛΤΑ: 2-0
Γήπεδο: Σαντιάγκο Μπερναμπέου
Εύκολη νίκη με 2-0 πήρε η Ρεάλ κόντρα στη Θέλτα κι ελπίζει σε στραβοπάτημα της Μπαρτσελόνα.
Η Ρεάλ μπήκε δυνατά και μόλις στο 4' έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Ράμος να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 12' άνοιξε το σκορ.
Ο Ιγκουαΐν βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και με άπιαστο σουτ έκανε το 1-0.
Στο 19' το σουτ του Ράμος έφυγε

μόλις άουτ όπως κι εκείνο του Ρονάλντο στο 23', εν ώ στο 27' ο Κασίγιας είπε όχι σε σουτ του Άσπας.
Στο 38ο λεπτό ο Ρονάλντο σημάδεψε το δοκάρι της Θέλτα, ενώ στο 40' το σουτ του Πορτογάλου σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Στο 62ο λεπτό ο Εσιέν έβγαλε από αριστερά τη σέντρα, ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, αλλά τελικά ο Πορτογάλος βρήκε δίχτυα στο 68ο λεπτό.
Ο Οζίλ κέρδισε πέναλτι από τον Καμπράλ και ο Ρονάλντο από τα 11 μέτρα έκανε το 2-0.
Στο 73ο λεπτό το πλασέ του Καγιεχόν έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 79' ο Άλβαρες σταμάτησε υπέροχα τον Καγιεχόν.
Στο 82' ήταν η σειρά του Κασίγιας να πει όχι σε σουτ του Μπερμέχο, ενώ και στο επόμενο λεπτό σταμάτησε τον Ντε Λούκας.
Ο Κασίγιας συνέχισε και στο 88' να κατεβάζει ρολά με τον Παρκ να πέφτει «θύμα» του αυτή τη φορά.
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Εσιέν, Βαράν, Πέπε, Ράμος, Αλόνσο, Μόντριτς, Κακά (46' Ντι Μαρία), Ρονάλντο, Οζίλ (71' Καγεχόν), Ιγκουαΐν (85' Μπενζεμά)
ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Καμπράλ, Μάγιο, Τούνιες, Λάγο, Μπουστός (52' Μπερμέχο), Ουμπίνια, Λόπεθ, Άσπας (59' Παρκ), Φερνάντες (78' Ντε Λούκας), Κρον Ντέλι

ΜΑΛΑΓΑ- ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: 2-1
Γήπεδο: Ροσαλέδα
Επιστροφή στις νίκες για τη Μάλαγα που επικράτησε με 2-1 της Βιαγιαδολίδ.
Στο 5ο λεπτό η κεφαλιά του Καμάτσο μετά από σέντρα του Χοακίν, έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 8' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ.
Ο Ομάρ έκανε τρομερή προσπάθεια, πέρασε πέντε παίκτες, αλλά ο Καμπαγιέρο τον νίκησε και στην επαναφορά ο Μανούτσο με σουτ έκανε το 1-0.
Στο 18' το σουτ του Πορτίγιο απομακρύνθηκε από τον Ερνάντες, ενώ στο 22' ο Καμπαγιέρο είπε όχι σε σουτ του Ρουκάβινα.
Στο 30' ο Πορτίγιο κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Μπαράχα, ενώ έξι λεπτά αργότερα η Μάλαγα έφερε στα ίσια το ματς με όμορφο σουτ του Ίσκο μετά από πάσα του Ελισέου.
Στην επανάληψη η Μάλαγα πίεσε πολύ κι έχασε πάμπολλες ευκαιρίες και τελικά έφτασε στο γκολ στο 87ο λεπτό με τον Χοακίν. Στο 82ο λεπτό η Βοαγιαδολίδ είχε χάσει με κόκκινη τον Μανούτσοπ και στυο 86' ο Χοακίν είχε χάσει πέναλτι.
ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγιέρο, Ελισέου, Ουέλιγκτον, Γκάμες, Ντεμικέλις, Καμάτσο, Ρέσιο (67' Ντούντα), Πορτίγιο (59' Σάντα Κρους), Ίσκο, Χοακίν, Σαβιόλα (86' Φερνάντες).
ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ερνάντες, Ρουκάβινα, Σερένο, Βαλιέντε, Μπαλενθιάγα, Πέρες, Μπαράχα (87' Νέιρα), Όσκαρ, Έμπερτ, Ομάρ (76' Μπουένο), Μανούτσο.