«Καταποντισμός» για Μποταφόγκο

14:10 26/10/2011 - Πηγή: AEK365

COPA SUDAMERICANA ΦΑΣΗ "16"

Με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο η Σάντα Φε από την Κολομβία συνέτριψε 4-1 την Μποταγφόγκο και σε συνδυασμό με το 1-1 στο Ρίο Ντε Τζανέιρο πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Όσκαρ Ρόντας έδωσε το προβάδισμα στην Σάντα Φε και έξι λεπτά αργότερα ο Ομάρ Πέρες διπλασίασε τα τέρματα για λογαριασμό της ομάδας από την Κολομβία. Λίγο

πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο τα πράγματα για την Μποταφόγκο έγιναν ακόμα χειρότερα καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 χάρη σε αυτογκόλ του Λέο. Στην επανάληψη με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ρόντας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με την Μποταφόγκο να αρκείται απλώς στο να μειώσει στο τελικό 4-1 με γκολ του Άλεξ Ολιβέιρα.

Πλέον η Σάντα Φε θα αντιμετωπίζει την Βελέζ Σάρσφιλντ στα προημιτελικά με τον Αμπρέου και τον Μάτος να βλέπουν το υπόλοιπο της διοργάνωσης από το σπίτι.