Ήττα για Φέγενορντ

22:36 4/8/2013 - Πηγή: AEK365

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος από την οποία δεν έλειψαν και οι εκπλήξεις. Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την Κυριακή, η νεοφώτιστη Καμπούρ παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Μπρέντα.

Η Φίτεσε ξεκίνησε με το... δεξί καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Χέρακλες. Ο Λέερνταμ στο 27΄άνοιξε το σκορ με τον Πέντερσεν στο 31' να «καθαρίζει» κάνοντας το 2-0. Ο Ιμπάρα στο 82΄έκανε το 3-0 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τέρμα του Αμόα στις καθυστερήσεις.

Την ίδια ώρα, η Ουτρέχτη έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Ο Μπουλτουά στο 15΄άνοιξε το

σκορ για τους γηπεδούχους με τον Χούτκουπ στο 46΄να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, η Φέγενορντ έκανε τραγική εμφάνιση και γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Τσβόλε. Ο Κλιχ στο 65' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Σάκεν στο 87΄να ισοφαρίζει. Ωστόσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φερνάντεζ έδωσε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.