Γούρικα τα κόκκινα

23:40 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 4ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΠ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 0-1 ΓΗΠΕΔΟ: Μάξιμιρ Διπλό στην πρεμιέρα για την Ρεάλ που επικράτησε 1-0 της Ντινάμο Ζάγκρεπ χάνοντας ευκαιρίας για μια πολύ μεγαλύτερη νίκη. Οι Μαδριλένοι απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Ρονάλντο σούταρε μόλις άουτ. Οκτώ λεπτά μετά ένας άλλο Πορτογάλος, ο Φάμπιο Κοεντράο δεν βρήκε στόχο από καλή
θέση. Στο 12' ο Μπενζεμά πλησίασε ακόμα περισσότερο ένα γκολ καθώς ο Μπενζεμά είχε δοκάρι. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 28' ο Κελάβα με απίστευτη διπλή επέμβαση είπε όχι σε Ντι Μαρία και Οζίλ. Οι Κροάτες λίγο έλειψε να πετύχουν γκολ στο 32' όταν ο Ρουκάβινα βγήκε απέναντι από τον Κασίγιας αλλά δεν μπόρεσε να τον πλασάρει.   Το γκολ για την ομάδα του Μουρίνιο ήρθε τελικά στο 53' όταν ο Ντι Μαρία με ωραίο πλασέ δεν άφησε περιθώρια στον Κελάβα και έκανε το 0-1. Με τη σέντρα σχεδόν ο Ρονάλντο σούταρε και ο γκολκίπερ της Ντινάμο έδιωξε δύσκολα. Η Ρεάλ έμεινε με δέκα στο 73' καθώς ο Μαρσέλο κατάφερε να δει δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά. Ο Ζοζέ Μουρίνιο παρακολούθησε το ματς από σουίτα του γηπέδου μια και ήταν τιμωρημένος. ΝΤΙΝΑΜΟ Ζ.: Κελάβα, Ιμπάνιεθ, Τόμετσακ, Τονέλ, Καλέλο (87'Σίτουμ), Λέκο, Κόβατσιτς (63'Πόκριβατς), Σαμίρ, Μπαντέλι, Ρουκάβινα (75'Μπεκιράι). ΡΕΑΛ Μ.: Κάσίγιας, Καρβάλιο, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κοεντρά, Οζίλ (78'Λασανά Ντιαρά), Τσάμπι Αλόνσο, Ντι Μαρία (78'Ιγκουαΐν), Ρονάλντο, Μπενζεμά (82'Αρμπελόα).