Άσφαιρη η Λιόν

23:40 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 4ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΑΓΙΑΞ-ΛΙΟΝ: 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Άμστερνταμ Αρίνα Μέτριο παιχνίδι στο Άμστερνταμ με τον Άγιαξ και τη Λιόν να μένουν στο 0-0 με τους Γάλλους όμως να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες. Ο Αίαντας ξεκίνησε καλύτερα αλλά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στη Λιόν όταν στο 12' ο Κονέ με σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Δέκα λεπτά μετά ο Γκομίς βγήκε απέναντι στον Φερμέερ αλλά δεν
μπόρεσε να τον πλασάρει. Ο Άγιαξ απείλησε στο 30' με μια κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ που πέρασε άουτ και οκτώ λεπτά μετά ο Σουλεϊμανί από ιδανική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι. Στο 51ο λεπτό ο Μπαστός βγήκε τετ α τετ με τον Φερμέερ αλλά και πάλι ο γκολκίπερ του Άγιαξ ήταν ο νικητής. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή φάση στο 65' όταν ο Αλντερβάιρελντ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γιορίς «πέταξε» και έδιωξε την μπάλα. ΑΓΙΑΞ: Φερμέερ, Φαν ντερ Βιλ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Μποΐλεσεν, Έρικσεν, Ντε Γιονγκ, Γιάνσεν (69'Ανίτα), Σουλεϊμάνι (85'Εμπεσίλιο), Σίγκθορντσον (81'Μπουλίκιν), Μπεριίκτερ. ΛΙΟΝ: Γιορίς, Κονέ, Λόβρεν, Ρεβεγιέρ, Σισοκό, Κάλστρομ, Γκρενιέ, Μπαστός, Γκοναλόν, Μπριάντ, Γκομίς (85'Μπελφοντίλ).