«Βόμβα» στο Μιλάνο!

23:40 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 2ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική   ΊΝΤΕΡ - ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ 0-1   ΓΗΠΕΔΟ: Τζιουζέπε Μεάτσα   Η ιστορική νίκη της τουρκικής ομάδας, οφείλεται εν πολλοίς, στην κάκιστη παρουσία της Ίντερ, που αποδοκιμάστηκε από το κοινό της, αλλά και στις καθοριστικές επεμβάσεις του τερματοφύλακα, Τολγκά Ζενγκίν. Οι «νερατζούρι» θέλησαν από την αρχή να πάρουν τα
ηνία του αγώνα, με κινητήριο μοχλό τον Γουέσλι Σνάιντερ, στον οποίο πιστώνεται και η πρώτη υποψία απειλής, στα τουρκικά καρέ, μόλις στο 2ο λεπτό. Το φάουλ, που εκτέλεσε ο Ολλανδός, από καλή θέση, πέρασε ανεκμετάλλευτο και οι γηπεδούχοι συνέχισαν την προσπάθεια διάσπασης της τουρκικής άμυνας, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Η Τραμπζονσπόρ συνέχισε να αμύνεται πολύ καλά, με τον Πατσίνι να μοιάζει απομονωμένος στην επίθεση της Ίντερ και να προσπαθεί ν' απειλήσει με ανορθόδοξο τρόπο. Η τουρκική ομάδα, με τον Χαλίλ Άλτιντοπ να είναι ο πιο κινητικός παίκτης, προσπάθησε σιγά-σιγά να βγει από το «καβούκι» της και η πρώτη αξιόλογη στιγμή καταγράφεται στο 28', με τον Τσεχ, να αστοχεί, από καλή θέση. Η Ίντερ έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ, μέσα σε τρία λεπτά. Αρχικά στο 32', ο Ζάρατε σούταρε στη γωνία του Ζενγκίν, με τον Τούρκο τερματοφύλακα να παραχωρεί κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Πατσίνι βρήκε αέρα, από το ύψος της μικρής περιοχής και στη συνέχεια, ο Ζάρατε βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αλλά ο Ζενγκίν ήταν και πάλι εκεί. Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα και με το άγχος να μεταφέρεται, πλέον, στην ομάδα του Γκασπερίνι. Ο Σνάιντερ προσπάθησε, με την έναρξη του β' μέρους, να το διώξει, αλλά η ωραία ενέργειά του, δεν βρήκε στόχο. Η Τραμπζονσπόρ έκανε τις πρώτες επιθέσεις με τους Αλανζίνιο και Ενρίκε, εκνευρίζοντας ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους. Ο Γκασπερίνι υποχρεώθηκε από το 56' να ανακατέψει την τράπουλα, ρίχνοντας στη μάχη τον Άλβαρεζ και τον Μιλίτο, αντί του Όμπι και του Πατσίνι αντίστοιχα, θέλοντας να δώσει μεγαλύτερη επιθετικότητα στην ομάδα του. Πραγματικά, στο 63' ο Τολγκά Ζενγκίν έσωσε, σε μια φάση διαρκείας την ομάδα του, με την Ίντερ να «κατασκηνώνει», χωρίς αποτέλεσμα, στα τουρκικά καρέ. Στο 72' ο Ντιέγκο Μιλίτο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά και πάλι ο εξαιρετικός Ζενγκίν είπε «όχι». Στο 76' «πάγωσε» το Σαν Σίρο! Κόρνερ του Κολμάν, εκπληκτικό σουτ του Άλτιντοπ στο δοκάρι του Σέζαρ και στην επαναφορά, ο Τσελούτσκα, παρότι κινήθηκε αρκετά πλάγια, νίκησε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα (0-1)!   ΙΝΤΕΡ: Σέζαρ, Λούσιο, Ζανέτι, Ρανόκια, Τζόναθαν, Ναγκατόμο, Σνάιντερ, Καμπιάσο, Όμπι (56' Άλβαρεζ), Πατσίνι (56' Μιλίτο), Ζάρατε (77' Κουτίνιο) ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Ζενγκίν, Τσεχ, Γκλοβάσκι, Κάσαρ, Τσελούτσκα, Μπαλτσί, Ζοκορά, Κολμάν, Αλανζίνιο (64' Σαπαρά), Άλτιντοπ (88' Ακγκούν), Ενρίκε (74' Βίτεκ)