EREDIVISIE- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ουτρέχτη-Βααλβάικ: 2-1
(Ντε Ρίντερ 6', 40'- Αμιέ 63')

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Ουτρέχτη επί της Βααλβάικ με 2-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τα σκορ με τον Ντε Ρίντερ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ στο 40' ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0. Η Βααλβάικ μείωσε απλά με τον Αμιέ στο 63'.

Αλκμαάρ- Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 3-0
(Γιόχανσον 32' πεν., Ελμ 90+1', Μπεργκουίς 90+4')

Σημαντική νίκη με 3-0 πέτυχε η Αλκμαάρ κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Η Αλκμαάρ άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Γιόχανσον στο 32ο λεπτό, ενώ στο 90+1' ο Ελμ έκανε

το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 90+4' ο Μπεργκουίς.

Ρόντα- Μπρέντα: 1-5
(Ντόναλντ 44'- Κβάκμαν 45+1', Χούι 67', Σεούντιενς 70', Περικά 87', Σαρπόνγκ 88')

Εύκολο διπλό για την Μπρέντα, που διέσυρε με 5-1 τη Ρόντα.

Η Ρόντα άνοιξε το σκορ με τον Ντόναλντ στο 44ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κβάκμαν έκανε το 1-1. Ο Σούι στο 67ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπρέντα, ενώ στο 70' ο Σεούντιενς έκανε το 3-1. Η Μπρέντα συνέχισε να πιέζει και στο 87 ο Περικά έγραψε το 4-1, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σαρπόνγκ διαμόρφωσε το 5-1.

Χέρενφεν- Γκρόνινγκεν: 4-2
(Βιλντσκουτ 52', Οτίγκμπα 55', Φινμπόγασον 72' πεν., 90'- Φαν ντερ Φέντεν 32' πεν., Κάπελχοφ 56')

Τη νίκη σε ένα ματς που τα είχε όλα, πέτυχε η Χέρενφεεν με 4-2 επί της Γκρόνινγκεν.

Η Γκρόνινγκεν έμεινε από το 11' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λέτσχερτ, αλλά η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 31' με την αποβολή του Ντάικς, ο οποίος έκανε και πέναλτι. Έτσι από τα 11 μέτρα ο Φαν ντερ Φέντεν έδωσε το προβάδισμα στην Γκρόνινγκεν. Η Χέρενφεεν απάντησε με τον Βίλντσκουτ στο 52', ενώ στο 55' ο Οτίγκμπα τη έδωσε το προβάδισμα. Η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε προσωρινά με τον Κάπελχοφ στο επόμενο λεπτό, αλλά στο 72' ο Φινμπόγοασον με πέναλτι έκανε το 3-12 για τους γηπεδούχους. Μάλιστα στο 78' η Γκρόνινγκεν έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής και του Τσέρι. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Φινμπόγασον με το 2ο τέρμα του στο ματς στο 90'.

Ναϊμένγκεν- Φέγενορντ: 3-3
(Στέφανικ 30', 77', Πάλσον 69'-Ίμερς 26', Μποέτιους 67', Ίντι 90+1')

Στοπ στο μίνι σερί των 2 νικών της Φέγενορντ έβαλε η Ναϊμένγκεν, που της απέσπασε ισοπαλία 3-3.

Η Φέγενορντ προηγήθηκε με τον Ίμερς στο 26' αλλά 4 λεπτά μετά ο Στέφανικ έκανε το 1-1. η Φέγενορντ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 67' με τον Μποέτιους, αλλά ο Πάλσον έφερε τα σκορ πάλι στα ίσα το 69'. Το 3-2 για τους γηπεδούχους έκανε ο Στέφανικ με το 2ο προσωπικό του γκολ στο 77', αλλά στο 90+1' ο Μάρτινς Ίντοι έκανε το 3-3.