23:54 4/12/2012 - Πηγή: AEK365

Champions League 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η αγωνιστική

ΜΙΛΑΝ-ΖΕΝΙΤ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Σαν Σίρο

Δεν πρωτοτύπησε η Μίλαν και όπως το συνηθίζει στα ματς που είναι αδιάφορη έχασε με 1-0 από τη Ζενίτ που θα παίξει στο Europa. Μοιρασμένο το ματς

με τη Μίλαν να πιέζει μετά το 20ο λεπτό και να δέχεται όμως στο 35' γκολ με ένα πολύ ωραίο σουτ του Ντάνι. Οι ροσονέροι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα αλλά το ψαλίδι του Κρκιτς στο 42' δεν βρήκε στόχο. Η Μίλαν έψαξε την ισοφάριση και νωρίς στην επανάληψη με τον Πατσίνι να σπαταλά μεγάλη ευκαιρία στο 50'. Η Ζενίτ έπαιζε αμυντικά και έτσι οι "ροσονέρι" δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν χώρους. Στο 75' πάντως ο Πατσίνι βρέθηκε και πάλι σε καλή θέση αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΜΙΛΑΝ: Αμέλια, Μεσμπά (65'Ρομπίνιο), Σαπάτα, Ατσέρμπι, Ντε Σίλιο, Φλαμινί (79'Ελ Σαραουί), Αμπροζίνι, Εμάνουελσον, Μπόατενγκ, Κρκιτς (91'Πετάνια), Πατσίνι

ΖΕΝΙΤ: Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ, Χούμποτσαν, Λόμπαερτς, Άλβες, Σέμακ (91'Λουμπ), Σιρόκοφ, Βίτσελ, Ντάνι, Χουλκ (80'Ζιριάνοφ), Ντενίσοφ