Μπαμ και μπουμ οι κανονιές στον Πειραιά

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την... πελάτισσά του στον Πειραιά Αρσεναλ και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το φετινό Champions League. Το παιχνίδι είχε προκαθορισμένο κίνητρο για τους ερυθρόλευκους: Τη νίκη, με την οποία θα έβαζαν
ένα εκατομμύριο ευρώ στο ταμείο τους και θα τους έδινε τη δυνατότητα να πάνε στην κλήρωση του Europa League από το γκρουπ των ισχυρών. Τώρα το αν η Αρσεναλ έπαιζε με τα δεύτερα ή τα τρίτα, αυτό δεν έχει καμία σημασία, όπως και δεν θα είχε σε περίπτωση ήττας. Αλλωστε, αυτό είναι ένα στοιχείο που δεν θα βρίσκεται ούτε καν ως αστερίσκος στην στατιστική ανάλυση της UEFA, παρά μόνο θα μνημονεύεται από φίλους άλλων ομάδων, που δεν μπορούν να νικήσουν ούτε τον Ολυμπιακό, ούτε τα τρίτα της αγγλικής ομάδας.Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο ημίχρονο την κατοχή της μπάλας (55%-45%) και 7 τελικές προσπάθειες (οι τέσσερις στο στόχο) έναντι μόλις μία της Αρσεναλ, αλλά οι επιθέσεις των άγγλων ήταν πιο "καθαρές" και αναστάτωναν την άμυνα του Ολυμπιακού, η οποία σε αρκετές περιπτώσεις ήταν εκτεθειμένη, χάρη στον "δαίμονα" Ζερβίνιο. Απόδειξη και το γκολ στο 39', όταν ο ιβοριανός τράβηξε πάνω του όλη την άμυνα και σέρβιρε στον Τόμας Ροζίτσκι ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, η -με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της- ομάδα του Ζαρντίμ, είχε την ευκαιρία να φτάσει στο γκολ, αλλά στο γύρισμα του Μασάντο από δεξιά, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας.Με την ψυχολογία του 0-1, η Αρσεναλ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει το παιχνίδι της και εκμεταλλευόμενη κάποια αβίαστα λάθη του Φέισα στο χώρο του κέντρου, το κατάφερε στα πρώτα 10 λεπτά, περιορίζοντας τον Ολυμπιακό σε παθητικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι... ξεμύτισαν λίγο πριν το 60', και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Φέισα, ο οποίος αντικαταστάθηκε στη συνέχεια από τον Φουστέρ. Κάπου εκεί όλα άλλαξαν. Ο ισπανός -με πολλές ανάσες- κυνηγούσε τη μπάλα και πίεζε την άμυνα της Αρσεναλ και ο Ολυμπιακός όλο και κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να φτάσει στην ισοφάριση στο 64' με τον Μανιάτη και να χάνει την ευκαιρία του αγώνα με τον -απομονωμένο για 60 λεπτά- Τζιμπούρ.Η ολική ανατροπή ήρθε στο 73', με τον Μήτρογλου να χρειάζεται μόλις λίγα δευτερόλεπτα -από την είσοδό του στο γήπεδο- να... οπλίζει και να "πυροβολήσει" για το 2-1. Το γήπεδο πήρε... φωτιά και για τα υπόλοιπα λεπτά ασχολήθηκε με τον Παναθηναϊκό, απαιτώντας νίκη την Κυριακή στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ.