20:07 25/4/2015 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1- 34η Αγωνιστική

Εβιάν-Μπαστιά: 1-2
(Σουνού 43'-Καμανό 57', 87')

Τεράστιο διπλό παραμονής πέτυχε η Μπαστιά που κέρδισε με 2-1 μέσα στην έδρα της Εβιάν.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σουνού στο 43ο λεπτό αλλά στο 57' ο Καμανό έκανε το 1-1. Τη μεγάλη νίκη στην Μπαστιά έδωσε ο καμανό με το 2ο γκολ του στο ματς στο 87ο λεπτό.

Μπορντό-Μετς: 1-1
(Καζρί 83'-Σασί 24')

Γκέλα ολκής για την Μπορντό που κόλλησε στο 1-1

με την Μπαστιά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σασί στο 24ο λεπτό αλλά στο 83' ο Καζρί έφερε στα ίσα το σκορ.

Καέν-Γκινγκάμπ: 0-2
(Μποβέ 49', Μαρβό 66')

Σημαντική νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Γκινγκάμπ μέσα στην έδρα της Καέν.

Το σκορ άνοιξε ο Μποβέ στο 49ο λεπτό με τον Μαρβό να κάνει το 2-0 στο 66'.

Ρεν-Νις: 2-1
(Πρσιτς 48', Κόνραντσεν 90'-Μποτέκ 22')

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε η Ρεν επί της Νις.

Η Νις άνοιξε το σκορ με τον Μποτέκ στο 22ο λεπτό με τον Πρσιτς να ισοφαρίζει στο 48'. Τη νίκη στη Ρεβ έδωσε ο Κόνραντσεν με γκολ στο 90ο λεπτό.

Τουλούζ-Ναντ: 1-1
(Ρεγκατέν 22'-Μπεντόγια 88')

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Τουλούζ και Ναντ.

Η Τουλούζ άνοιξε το σκορ με τον Ρεγκατέν στο 22ο λεπτό, αλλά στο 88' ο Μπεντόγια ισοφάρισε.

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 6-1
(1' Μάξουελ,4', 73' Καβάνι, 28', 43', 77' Λαβέτσι, / 59' Μπάσα)
Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε τον τιμωρημένο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, επιστρέφει την επόμενη αγωνιστική, αλλά διέλυσε την Λιλ με 6-1 χάρη στους Εζεκιήλ Λαβέτσι και Έντινσον Καβάνι.
Το πάρτι στο "Παρκ Ντε Πρενς" ξεκίνησε μόλις στο 1ο λεπτό. Από τα δεξιά ο Οριέ έβγαλε σέντρα, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Καβάνι και έφτασε στον ξεμαρκάριστο Μάξουελ που δεν δυσκολεύτηκε για το 1-0.
Στο 4' ο Παστόρε βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Καβάνι και εκείνος "κρέμασε" τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-0.
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Εζεκιήλ Λαβέτσι. Στο 28ο λεπτό, ο Καβάνι βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και τη κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Αργεντινό που πλάσαρε για το 3-0.
Τέταρτο γκολ για τη Παρί πριν το ημίχρονο και πάλι με σκόρερ τον Λαβέτσι. Ο Ματουϊντί από τα αριστερά έκανε ωραία προσπάθεια, βρέθηκε πλάγια απέναντι από τον τερματοφύλακα, έδωσε στον Λαβέτσι που σε κενή εστία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.
Στην επανάληψη, ο Μάρκο Μπάσα πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Λιλ στο 59ο λεπτό με τη Παρί να σκοράρει άλλες δυο φορές.
Στο 73' ο Έντινσον Καβάνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 5-1 φτάνοντας τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα
Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Λαβέτσι που πέτυχε χατ τρικ με το 7ο γκολ του την εφετινή σεζόν στη Ligue 1.
Η Παρί βρίσκεται τώρα στο +3 από τη Λιόν που παίζει τη Κυριακή εκτός έδρας με τη Ρεμς, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο.