18:50 13/4/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 29η αγωνιστική

Μπάγερν Μονάχου-Νυρεμβέργη 4-0
Γήπεδο: Allianz Arena
Την περασμένη εβδομάδα κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα, κέρδισε μέσα στο Τορίνο την Γιουβέντους αλλά παρόλα αυτά η Μπάγερν Μονάχου δεν εφησυχάζει και απέδειξε για ακόμα μια φορά πως αυτή την στιγμή είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ευρώπη.
Οι Βαυαροί κέρδισαν 4-0 την Νυρεμβέργη και έφτασαν τις 25 νίκες σε 29 αγωνιστικές ισοφαρίζοντας την επίδοση της Μπορούσια

Ντόρτμουντ την σεζόν 2011-2012. Με την εμφάνιση της η Μπάγερν Μονάχου έστειλε μήνυμα στην Μπαρτσελόνα ενόψει των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ με τους παίκτες του Γιούπ Χάινκες να "καθαρίζουν" από νωρίς το παιχνίδι με τα γκολ των Μπόατενγκ (5'), Γκόμεζ (17'), Ραφίνια (24') και Σακίρι (56'). Η Νυρεμβέργη έχασε κάθε ελπίδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο όταν με την έναρξη της επανάληψης έχασε πέναλτι ο Σίμονς με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Μπάγερν Μονάχου, Στάρκε, να πέφτει στην σωστή γωνία.

Μπάγερν Μονάχου: Στάρκε, Ραφίνια, Φαν Μπούιτεν, Μπόατενγκ, Κοντέντο, Τίμοστσουκ, Καν, Σακίρι (71' Χόμπιεργκ), Πιζάρο, Ριμπερί, Γκόμεζ
Νυρεμβέργη: Σάφερ, Μπάλιτς, Νίλσον, Κλόσε (55' Πλάτενχαρτ), Πινόλα, Σίμονς, Φραντς (83' Ίλντιτζ), Φόλνερ, Εσβάιν, Κιγιοτάκε, Πέκχαρτ (46' Τσάντλερ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-6
Γήπεδο: Trolli Arena

Αρκετούς λόγους για να ανησυχεί ο Ζοσέ Μουρίνιο έδωσαν οι παίκτες της Μπορούσια Ντόρτμουντ οι οποίοι, μετά την επεισοδιακή πρόκριση επί της Μάλαγα, διέλυσαν την Γκρόιτερ Φιρτ με 6-1 και παρέμειναν στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο μέρος χάρη σε δυο τέρματα του Γκουντογκάν (15' και 33') και από ένα των Γκέτσε (12') και Μπλαστσικόφσκι (28'). Στην επανάληψη ο Γκέτσε έβαλε και αυτός δεύτερο γκολ στο 46ο λεπτό με την Γκρόιτερ Φιρτ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής με τον Πριμπ. Για την Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια

Γκρόιτερ Φιρτ: Χέσλε, Βάργκα (46' Γκέις), Κλάινε, Σόμπιχ, Μπάμπα (38' Πλεντλ), Πέτσος, Φούρστνερ, Κλάους, Πριμπ, Σάραρερ (82' Αζέμι), Τζούρτζιτς
Μπορούσια Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Σαντάνα, Χούμελς, Γκροσκρόιτς, Σαχίν, Κελ (61' Σίμπερ), Μπλαστσικόφσκι, Γκουντογκάν (68' Λέιτνερ), Γκέτσε (46' Μπίτενκουρτ), Λεβαντόφσκι

Μάιντς-Αμβούργο 1-2
Γήπεδο: Coface Arena

Με δυο γκολ του Μιν Σον το Αμβούργο επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επικρατώντας εκτός έδρας της Μάιντς με 2-1. Στο 61ο λεπτό ο Νοτιοκορεάτης μεσοεπιθετικός αξιοποίησε μπαλιά του Φαν Ντερ Φάαρτ για το 0-1 και 20 λεπτά αργότερα "σφράγισε" την νίκη της ομάδας του κάνοντας το 0-2. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Μάιντς ήταν να μειώσει με τον Πάρκερ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το Αμβούργο πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη με την Μάιντς να μένει για τέταρτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη.

Μάιντς: Φέτκλο, Πόσπεχ, Σβένσον (45' Κίρχοφ), Νοβέσκι, Ντίαζ, Μπαουγκάρτλινγκερ, Σότο, Ρίσε (45' Ζίμλινγκ), Ίβανσιτς, Μίλερ (65' Πάρκερ), Σαλάι
Αμβούργο: Άντλερ, Ντικμέιερ, Μανσίν, Βέστερμαν, Γιάνσεν, Μπαντέλ, Αρσλάν, Σκιέλμπρεντ (84' Ρινκόν), Γίρασεκ (85' Αόγκο), Φαν Ντε Φάαρτ (90' Ρούντνεβς), Μιν Σον

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βέρντερ Βρέμης 2-2
Γήπεδο: ESPRIT Arena

Αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δυο ομάδες ήταν το τελικό 2-2 ανάμεσα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ και την Βέρντερ Βρέμης καθώς και οι δυο παρέμειναν χαμηλά στην βαθμολογία. Μόλις στο δεύτερο λεπτό η Φορτούνα προηγήθηκε με τον Ρέισινγκερ αλλά στο 16ο λεπτό ο Γιουνούζοβιτς ισοφάρισε για την Βέρντερ. Οι γηπεδούχοι και πάλι με την έναρξη του αγώνα στην επανάληψη προηγήθηκαν με το δεύτερο γκολ του Ρέισινγκερ αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στην ισοφάριση με την βοήθεια του Λάτκα ο οποίος με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ο Μαλεζάς αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά για την Φορτούνα Ντίσελντορφ ενώ αντίθετα δεν έπαιξε με την Βέρντερ ο Παπασταθόπουλος. Και οι δυο ομάδες συμπλήρωσαν έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Φορτούνα Ντίσελντορφ: Γκίφερ, Μπαλογκάν, Λάτκα, Μαλεζάς, Φαν Ντερ Μπεργκ, Φινκ, Λάμπερτς, Ρέισινγκερ (81' Ομαέ), Μπελιγκχάουζεν, Κρούσε, Σαχίν (85' Παούρεβιτς)
Βέρντερ Βρέμης: Μίλιτς, Γκεμπρέ Σελασίε, Λουκιμίγια, Πρεντλ, Πάβλοβιτς, Μπαργκφρέντε, Γιουνούζοβιτς, Αρναούτοβιτς, Κρος (63' Ελία), Ντε Μπρούιν, Πέτερσεν

Βόλφσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 2-2
Γήπεδο: Volkswagen Arena

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Βόλφσμπουργκ και Χόφενχαϊμ που έμειναν ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με γκολ του Άρνολντ έπειτα από μπαλιά του Ροντρίγκεζ. Ο τελευταίος υπέπεσε σε πέναλτι στο 35ο λεπτό το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σαλίχοβιτς για το 1-1 της Χόφενχαϊμ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πήραν και το προβάδισμα στο 63ο λεπτό με τον Μπεκ αλλά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν και στο 86ο λεπτό ο Νάλντο διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Η Χόφενχαϊμ παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία και εξακολουθεί να κινδυνεύει με υποβιβασμό ενώ η Βόλφσμπουργκ με τέσσερις σερί ισοπαλίες δεν θα πρέπει να αισθάνεται ασφαλής.

Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Χασέμπε, Νάλντο Κίαερ (45' Μάντλουνγκ), Ροντρίγκεζ, Πόλακ, Μεντόγεβιτς, Βιεϊρίνια (75' Χέλμες), Ντιέγκο, Άρνολντ (67' Μπας Ντοστ), Όλιτς
Χόφενχαϊμ: Κάστελς, Μπεκ, Ντελπιέρ, Βέστεργκαρντ, Τζόνσον, Πολάνσκι, Σαλίχοβιτς (69' Ρούντι), Βάις, Φιρμίνιο (80' Οχς), Φόλαντ, Σίπλοκ (58' Λούντβιγκ)

Σάλκε-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-2
Γήπεδο: Veltins Arena
Τις ελπίδες της για κατάληψη της 3η θέσης που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ διατήρησε η Σάλκε που αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να διατηρήσει την απόσταση των τεσσάρων βαθμών που την χωρίζει από την αντίπαλο της. Αντίθετα η Λεβερκούζεν έχασε σπουδαία ευκαιρία να ξεφύγει με επτά βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ρόλφες στο 39ο λεπτό και στην επανάληψη διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Κάντλετς. Στο 66ο λεπτό ο Πούκι πέρασε στο παιχνίδι και πέντε λεπτά αργότερα έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Σάλκε μειώνοντας σε 1-2. Μάλιστα ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι στο 87ο λεπτό που μετέτρεψε σε γκολ ο Ράφαελ για το τελικό 2-2. Στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Τόπρακ της Λεβερκούζεν για την παράβαση.

Σάλκε: Χίλντεμπραντ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ματίπ, Κολάσινατς, Χέγκερ, Μόριτς (66' Φουχς), Μπάστος (85' Μέγιερ), Ράφαελ, Ντράξλερ, Μαρικά (66' Πούκι)
Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Καρβαχάλ, Φολσέιντ, Τόπρακ, Κάντλετς, Ρόλφες, Μπέντερ, Κάστρο (83' Χοσογκάι), Σαμ (71' Χέγκελερ), Σούρλε (88' Σβαμπ), Κίσλινγκ

Η 29η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τα παιχνίδια Στουτγάρδη-Γκλάντμπαχ (16:30) και Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)