22:58 1/9/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σοσό- Μονπελιέ: 1-3
(Πριβά 64'- Μπελχαντά 16' πεν, Ερέρα 58', Καμπέγια 78')
Την πρώτη της φετινή νίκη πανηγύρισε η πρωταθλήτρια Μονπελιέ, καθώς επικράτησε με 3-1 της Σοσό.
Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μπελχαντά στο 16ο λεπτό, ενώ στο 58' ο Ερέρα έκανε το 2-0. Η Σοσό μείωσε με τον Πριβά στο 64ο λεπτό, αλλά ο Καμπεγια έκανε το τελικό 3-1 στο 78ο λεπτό.

Λιόν-Βαλενσιέν 3-2
(18' Μπάστος, 21' Γκομίς πεν., 66' Γκρενιέρ - 12' Γκιλ, 76' Πουγιόλ)
Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν

στον ίδιο ρυθμό, πίεσαν την Βαλενσιέν και έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Γκρενιέρ στο 66'. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Πουγιόλ στο 76'.

Πλέον, η ομάδα του Γκάρντ, η οποία φέτος, δείχνει πιο έτοιμη από ποτέ, τα τελευταία χρόνια να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, φτάνει τους δέκα πόντους και η έναρξη της τέταρτης αγωνιστικής του Championnat την βρίσκει στην κορυφή της βαθμολογίας.