Πεντάρα στην πρεμιέρα η Ανόρθωση

22:51 1/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ιδανικά ξεκίνησε το κυπριακό πρωτάθλημα η Ανόρθωση, που επικράτησε εντός έδρας με 5-1 της ΑΕ Πάφου. Με εντός έδρας νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους και οι Απόλλων Λεμεσού, Ολυμπιακός Λευκωσίας.Η τετράδα των Κάλβο, Σπαντάτσιο, Οκκά και Ρέζεκ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και η Ανόρθωση ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εύκολα της Πάφου με 5-1. Σκόρερ για την Κυρία οι Σπαντάτσιο (2), Κάλβο, Οκκάς και Ρέζεκ, ενώ το γκολ
της τιμής για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Σίλας, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.Με νίκη ξεκίνησε και ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, επιβλήθηκε με 2-0 του Εθνικού Αχνας, ο οποίος πάντως άφησε καλές εντυπώσεις στην πρεμιέρα.Τέλος, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 36', μετά την αποβολή του Πολυκάρπου, ανέτρεψε το γκολ του Γκρέι στο 11' και με τέρματα των Κάστρο στο 27' και Τσιντί στο 53', πήρε την νίκη με 2-1 επί της Νέας Σαλαμίνας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:Σάββατο (1/9)Ανόρθωση - ΑΕ Πάφος 5-1 (25', 57' Σπαντάτσιο, 45' Οκκάς, 50' Κάλβο, 72' Ρέζεκ - 90'+1' Σίλας)Απόλλων Λεμεσού - Εθνικός Αχνας 2-0 (24' Παπουλής, 70' Μερκής)Ολυμπιακός Λευκωσίας - Νέα Σαλαμίνα 2-1 (27' Κάστρο, 53' Τσιντί - 11' Γκρέι)Κυριακή (2/9)19:00 Ομόνοια - Αγία Νάπα  20:00 Αλκή - ΑΕΚ Λάρνακας  Δευτέρα (3/9)19:00 Παραλίμνι - ΑΠΟΕΛ  19:00 Δόξα Κατωκοπιάς - ΑΕΛ