Στο 0-0 κόλλησαν Φίτεσε και Τβέντε σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς.

Φέγενορντ- Ρόντα: 5-2
(Πελέ 1', 26', Ίμερς 35', Κλασιέ 54', Γιανμαάτ 73'- Μαλκί 12', Μπίεμανς 40'.)

Καταιγιστική ήταν η Φέγενορντ κόντρα στη Ρόντα την οποία και διέσυρε με 5-2.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πελέ στο 1ο μόλις λεπτό και στο 12' ο Μαλκί έκανε το 1-1 για τη Ροντα. Η Φέγενορντ πήρε πάλι το

προβάδισμα στο 26' ξανά με τον Πελέ και ο Ίμερς έκανε το 3-1 στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπίεμανς στο 40', αλλά στο 53΄ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε. Στο 53' ο ίμερς έχασε πέναλτι αλλά στην επόμενη φάση ο Κλασιέ έκανε το 4-2, με τον Γιανμαάτνα κάνρι το τελικό 5-2 στις καθυστερήσεις.

Ζβόλε-Άγιαξ: 2-4
(Άβντιτς 81'. Νροστ 83'- Αλντερβάιρελντ 12', Φίσερ 32', 48', ντε Γιονγκ 76')

Την πρώτη του νίκη μετά από 4 ματς πέτυχο Αίαντας που επικράτησε της Ζβόλε με 4-2.
Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ με τον Αλντερβάιρελντ στο 12ο λεπτό και στο 32' Φίσερ έκανε το 2-0. ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-0 στο 48' και ο ντε Γιονγκ έκανε το 4-0 στο 76'. Η Ζβόλε μείωσε σε 4-2 με τα γκολ των Άβντιτς και Ντριστ στο 81' και το 83'.