Ο Κενυάτης Ρέιμοντ Μπετ πρώτος στο Μαραθώνιο

17:03 11/11/2012 - Πηγή: AEK365

Ο Ρέιμοντ Κιμουτάι Μπετ από την Κένυα ήταν ο νικητής του 30ού Μαραθωνίου της Αθήνας, που είναι αφιερωμένος στη μνήμη του σπουδαίου Έλληνα αγωνιστή της Ειρήνης και Βαλκανιονίκη, Γρηγόρη Λαμπράκη.

Ο Κενυάτης δρομέας έκοψε πρώτος το νήμα με επίδοση 2:11:35, με την οποία βελτίωσε το ρεκόρ αγώνα που έκανε πέρυσι ο Μαροκινός Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ (2:11:40).

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο επίσης Κενυάτης Πολ Κιμπέτ Κοσγκέι με 2:12:20, ενώ την πρώτη τριάδα

συμπλήρωσε ο συμπατριώτης τους, Αλεξ Σούμκο Κιρούι (2:12:26).

Παράλληλα με τον Μαραθώνιο διεξήχθη και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθωνίου και ο Μιχάλης Παρμάκης του Τρίτωνα Χαλκίδας κατέκτησε τον τίτλο στους άνδρες με επίδοση 2:21:56 (ένατος στη γενική κατάταξη).

Ακολούθησαν ο Χριστόφορος Μερούσης του Φ.Ο. Βροντάδου με 2:22:10 (δέκατος) και ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ με 2:27:17 (δωδέκατος).

Στις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα η Κονσαλάτερ Τσεμτάι Γιαντάα από την Κένυα με επίδοση 2:40:00, δεύτερη ήταν η Σβιτλάνα Στάνκο από την Ουκρανία με χρόνο 2:40:07. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε άλλη μια δρομέας από την Κένυα, η Βιόλα Τσελάνγκατ Κιμέτο, με 2:40:28.

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών πρώτευσε η Μάγδα Γαζέα της ΑΓΕ Ζακύνθου με 2:44:42 (πέμπτη στη γενική κατάταξη). Ακολούθησαν η Ντενίζ Δημάκη του ΓΑΣ Ιλισσού με 2:50:42 (όγδοη) και η Δήμητρα Ιορδανίδου του Ηρακλή με 2:51:27 (ένατη στη γενική).

Στα 5 και 10χλμ.

Ο Κώστας Νακόπουλος ήταν ο νικητής στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, που διεξήχθη παράλληλα με τον 30ο Μαραθώνιο της Αθήνας. Ο 25χρονος δρομέας έκοψε πρώτος το νήμα σε 15:24 και άφησε στις επόμενες δύο θέσεις τον Κώστα Δρόσο (15:37) και τον Κώστα Γαλανόπουλο (15:57).

Στα 5 χιλιόμετρα των γυναικών, η Αθηνά Κοΐνη τερμάτισε πρώτη με 17:10, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν οι Κωνσταντίνα Κεφάλα (17:55) και Σοφία Πιτούλη (18:00).

Στα 10 χιλιόμετρα ο Αμίνε Καντίρι, που τρέχει με τα «χρώματα» της Κύπρου, κατέκτησε την πρώτη θέση με επίδοση 31:50. Ο Τζεμπέλ Κασαχούν από την Αιθιοπία ήταν δεύτερος με 31:55, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με 32:43.

Τέλος στις γυναίκες, η Αναστασία Καρακατσάνη κάλυψε πρώτη τα 10 χιλιόμετρα σε 35:17, ενώ την ακολούθησε η Πόπη Αστροπεκάκη με 36:17 και η Μαρία Παρδαλού ήταν τρίτη με 37:17.