Ελπίζει για 4άδα ο Άρης

23:37 16/2/2013 - Πηγή: AEK365

Μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ ο Άρης αυτή τη φορά πήρε τη νίκη στη «ρουλέτα» του 5ου σετ και μάλιστα στο «Χαλκιοπούλειο» επί της Λαμίας με 3-2 διατηρώντας ελπίδες για είσοδο στην 4αδα. Είναι η 9η νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα και το 6ο τάι μπρέικ που δίνει έχοντας κερδίσει τα δύο από αυτά.

Η Λαμία βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και για 4η φορά χάνει στο 5ο σετ στο εφετινό πρωτάθλημα. Με τον βαθμό που πήρε κρατάει διαφορά τεσσάρων βαθμών από την Κηφισιά που μετά τη νίκη της στη Μίκρα επί του Ηρακλή πλησίασε «επικίνδυνα».

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ο Άρης σε αντίθεση με τις αναμετρήσεις κόντρα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία κρατώντας σε υψηλά επίπεδα το μπλοκ του (ειδικά στο 3ο σετ πήρε 6 πόντους). Παράλληλα είχε σε πολύ καλή μέρα τους Τζελάτη, Ριζόπουλο ενώ και ο Χαριτωνίδης διαχειρίστηκε πολύ καλά στα κρίσιμα σημεία τις υποδοχές των Μπαμπαλιούτα, Κυριακίδη.
Η Λαμία από το 2ο σετ ανέβασε την απόδοση της καθώς ο Κόμελ άρχισε να βρίσκει ρυθμό μαζί με τον Χαντ που κράτησε σταθερή απόδοση. Ιδαίτερα μαχητικοί ήταν οι Έλληνες παίκτες της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.
Στο 1ο σετ ο Άρης είχε συνέχεια διαφορά δύο πόντων, μείωσε η Λαμία 19-18 αλλά οι κιτρινόμαυροι με καλή άμυνα και κόντρα επιθέσεις πήραν το σετ.
Στο 2ο σετ απάντησε η Λαμία ανεβάζοντας κατακόρυφα τα ποσοστά της στην επίθεση. Από το 4-5, έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 7-5 και αργότερα άνοιξε την ψαλίδα στο 16-9 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος..
Στο 3ο σετ η ανατροπή του σκορ ήταν καθοριστική. Η Λαμία προηγήθηκε 12-10 αλλά ο Άρης με καλή άμυνα και αποτελεσματικό μπλοκ γύρισε το ματς και πέρασε μπροστά με 16-14. Ξέφυγε με με +3 (20-17), η Λαμία μείωσε σε 23-22 αλλά Τζελάτης και Ριζόπουλος τελείωσαν το σετ 25-22.
Το 4ο σετ ήταν παρόμοιο με το 2ο σετ. Η Λαμία καλύτερη σε σερβίς και επίθεση είχε από την αρχή διαφορά με 9-4, 16-8 και κράτησε τη διαφορά οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο με τον Άρη να έχει τον πρώτο λόγο με 6-7, 8-7, 11-10. Ο Κόμελ ισοφάρισε 11-11 αλλά με σερί 3-0 χάρις στο μπλοκ και τις άμυνες ο Άρης ξέφυγε 14-11 και πήρε τη νίκη με 15-12.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-19, 22-25, 25-20, 12-15

Το στατιστικό του αγώνα: ΕΔΩ
*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν: 5 άσσοι, 68 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη: 2 άσσοι, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.
ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης12 (6/14, 6 μπλοκ), Κόμελ 19 (17/35, 2 άσσοι, 64% υπ.), Χαντ 23 (21/34, 1 άσσο, 1 μπλοκ, 48% υπ.), Δημητριάδης 2 (1/1, 1 μπλοκ), Φίλιπας 21 (20/40, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 7 (3/6, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 54% υπ. -46% άριστες), Καραγάτσος.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 12 (9/22, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υποδοχή), Γκιρτζίκης 6 (3/7, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κιόσης 11 (6/10, 5 μπλοκ), Τζελάτης 22 (22/37), Ριζόπουλος 13 (12/22, 1 άσσος, 48% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-63% υπ. - 47% άριστες), Ντίνας 2 (2/2), Ωρολογάς, Τσομπάνογλου.