Με την πλάτη στον τοίχο ο ΠΑΟ

23:25 16/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο γυμναστήριο του Βραχατίου και σε συνδυασμό με τη χθεσινή ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έμεινε μόνος στην 2η θέση της βαθμολογίας της Volleyleague ΟΠΑΠ. Για άλλη μια φορά απουσίασε ο Γιοβάνοβιτς, ενώ ελάχιστα μπήκε στο 2ο σετ ο Μπεκιάρης.
Ο Παναθηναϊκός

βρίσκεται πλέον σε ακόμα πιο δύσκολη θέση μετά το τρίποντο της Νίκης Αιγινίου επί του ΠΑΟΚ και κυνηγάει πλέον τον Ηρακλή που τους χωρίζουν 4 βαθμοί.
Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ με δραματικό φινάλε και στα τρία σετ, ενώ δυναμικό παρόν έδωσαν και περίπου 200 οπαδοί του Παναθηναϊκού. Επίσης, στην εξέδρα βρέθηκε και ο προπονητής Γιώργος Μπακοδήμος ο οποίος αναμένεται να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της αθηναϊκής ομάδας στη θέση του Στέλιου Καζάζη, ενώ μετά τον αγώνα είχε πολύωρη συζήτηση με τον Ματθαίο Φορτούνα.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Σωτήρης Πανταλέων ο οποίος με σερβίς και μπλοκ έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι του Παμβοχαϊκού. Στα δύο πρώτα σετ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Δρογκάρης, ενώ στο 3ο σετ ξεκίνησε ο Τερζής. Γενικά η ομάδα του Παμβοχαϊκού είχε την ουσία στο παιχνίδι της, ενώ ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα κέρδισε τις εντυπώσεις με την εμφάνιση του ενώ μετά το τέλος εκφράστηκαν παράπονα για υποδείξεις των εποπτών από τον υπηρεσιακό προπονητή του Ματθαίο Φορτούνα. Οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για τη φάση του 23-23 στο 3ο σετ. Ο Ιωάννου σέρβιρε, πήρε άσσο αλλά δεν μέτρησε διότι ο επόπτης σήκωσε σημαία ότι ο Ιωάννου πάτησε γραμμή.
Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο 2ο και 3ο σετ. Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός από το 4-4 οικοδόμησε διαφορά στο σκορ και ξέφυγε με 9-5 και 15-10 χάρις το πολύ καλό μπλοκ αλλά και την υπεροχή στην επίθεση. Οι πράσινοι είχαν πρόβλημα στην υποδοχή και στα τελειώματα των επιθέσεων, ενώ ο Ιωάννου μπόρεσε και αγωνίστηκε βασικός παρά το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε τις προηγούμενες μέρες.
Από το 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του και άρχισε να πιέζει. Ο Παμβοχαϊκός είχε τον έλεγχο με 1-2 πόντους διαφορά αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 4-4, 17-17, και 19-19. Μία κόντρα επίθεση του Καλντέιρα, ένα νέο μπλοκ του Πανταλέων και μία άουτ επίθεση του Γουόλκερ έφερε και πάλι τον Παμβοχαϊκό μπροστά με 23-20, όμως, οι πράσινοι με καλές άμυνες, δύο κόντρα επιθέσεις και ένα λάθος των γηπεδούχων ισοφάρισαν 23-23 και πέρασαν και μπροστά δύο φορές με 24-23 και 25-24, όμως , ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 γύρισε το σετ και πήρε το καθοριστικό σετ με 27-25.
Η απώλεια και του 2ου σετ όχι μόνο δεν απογοήτευσε τους «πράσινους» αλλά συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με τον Παμβοχαϊκός να παίζει αγχωμένα και με την είσοδο του Τερζή να αλλάζει το παιχνίδι του. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 10-7 και 15-10, όμως, τα σερβίς του Καλντέιρα δεν άφησαν τον Παναθηναϊκό να συντηρήσει τη διαφορά και ο Παμβοχαϊκός μείωσε στον πόντο 15-14. Η ομάδα του Βραχατίου πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο 17-16 και αργότερα 23-20, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 23-23 με τον Ιωάννου στο σερβίς. Εκεί έγινε η φάση με τη γραμμή που χρέωσε ο επόπτης και ουσιαστικά τελείωσε ο αγώνας.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 7 (7/15, 55% υπ.), Καλντέιρα 10 (6/20, 4 άσσοι, 44% υπ.), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 3 (2/4, 1 άσσος), Πανταλέων 8 (3/7, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπάκας 21 (18/26, 3 άσσοι) / Δημητρακόπουλος (λ. - 50% υπ., 43% άριστες), Μπεκιάρης, Καραγιάννης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φορτούνας): Γουόλκερ 12 (9/19, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 19% υποδοχή), Ιωάννου 7 (5/15, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/15, 1 μπλοκ, 60% υπ.), Βόγκελ 9 (6/6, 1 άσσος, 2 μπλοκ). Λιβαθηνός 3 (2/3, 1 μπλοκ), Στίγγας 8 (5/11, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 50% υπ. - 29% άριστες) / Βολουδάκης, Μαδούρας.