Εκτός ο Εθνικός

21:16 30/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο κλειστό της Πυλαίας και επικρατώντας με σκορ 3-1 εξασφάλισε την πρόκριση τους στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ανδρών.

Ο Άρης Γιαμακίδης στο ντεμπούτο του στον ασπρόμαυρο πάγκο, επέλεξε με τον Χατζηηλιάδη αντί του Μαυροβουνιώτη (συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος), αλλά ο Εθνικός αν και ξεκίνησε χωρίς τους Σιδηρόπουλο (προφυλάχτηκε), Γραμματικάκη

(τραυματίας) αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, προηγούμενος με 1-4 και 4-8 και φτάνοντας στο +5 (7-12). Ο Δικέφαλος μείωσε τη διαφορά (10-12, 13-15), αλλά δεν μπόρεσε να την καλύψει (14-16, 18-22) πλησιάζοντας όμως στον πόντο (23-24) με άσο του Κανέλλου, για να κλείσει το σετ με επίθεση του Ράιτς.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο β' σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 8-5 και 13-9 με επίθεση του Χατζηηλιάδη, αλλά ο Εθνικός μείωσε με τον Ράιτς σε 15-14. Πάλι ο Χατζηλιάδης έδωσε αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (21-18) που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Θανάσης Μουστακίδης έριξε στο ματς Κόβατς και Κώστα Δαλακούρα (αντί του αδελφού του Ανέστη), όμως ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος αφού προηγήθηκε νωρίς με μεγάλη διαφορά (6-1, 12-14, 16-7) και το κατέκτησε με άνεση.

Το ματς φάνηκε να τελειώνει όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-6 στο δ' σετ, ωστόσο οι Θρακιώτες (που έπαιξαν σ' αυτό το σετ με ακραίους τους Δαλακούρα Κ., Κοντοστάθη και διαγώνιο τον Δαλακούρα Α. αφού ο Μουστακίδης έδωσε ανάσες και στον Ράιτς) δεν το έβαλαν κάτω. Αρχικά μείωσαν σε 16-14, για να ισοφαρίσουν 19-19 και 22-22, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 (επίθεση Χατζηηλιάδη και δύο λάθη του Εθνικού) πήρε το σετ και την πρόκριση για τους ‘8' του Κυπέλλου.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-14, 25-22
ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 7 (4/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πλίκας 4 (3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 18 (17/36 επ. , 1 άσο, 77% υπ. - 68% άριστες), Ντος Σάντος 20 (18/37 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 50% άριστες), Κανέλλος 10 (7/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (16/30 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ (59% υπ. - 29% άριστες) / Αμπουίλα
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 6 (3/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 2, Παπάζογλου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 14 (14/32 επ., 28% υπ. - 17% άριστες), Κουμεντάκης 10 (7/19 επ., 3 άσοι, 47% υπ. - 32% άριστες), Μίτρεφ -λ (60% υπ. - 36% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 5 (5/12 επ., 505 υπ. - 50% άριστες), Κόβατς 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Καβαρατζής, Κοντοστάθης 1.