COPPA ITALIA- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΝΑΠΟΛΙ- ΤΣΕΖΕΝΑ: 2-1
Γήπεδο: Σαν Πάολο
Η Νάπολι προκρίθηκε δύσκολα με 2-1 επί της αξιόμαχης Τσεζένα.
Η Νάπολι έχασε την πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 11ο λεπτό με τον Χάμσικ, αλλά η Τσεζένα πάγωσε το Σαν Πάολο στο 21ο λεπτό. σκόρερ ο Ποπέσκου, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την Τσεζένα και της έδωσε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.
Στη συνέχεια ενώ η Νάπολι θα έπρεπε να πιέσει, δεν τα κατάφερε και η Τσεζένα υπερασπίστηκε το 1-0 μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.
Η Νάπολι

πίεσε στην επανάληψη και κατάφερε να ισοφαρίσει τελικά στο 66ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο, Έντισον Καβάνι.
Τη μεγάλη πρόκριση στη Νάπολι έδωσε ο Πάντεφ με ένα γκολ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.
ΝΑΠΟΛΙ: Ροζάτι, Ντοσένα, Ζονίγκα, Καναβάρο, Μπρίτος (74' Ντοναντέλ), Φερνάντες, Ντζεμαϊλί, Ινλέρ (57' Μάτζιο), Χάμσικ, Καβάνι, Βάργκας (46' Πάντεφ).
ΤΣΕΖΕΝΑ: Ραβάλια, Ρόσι, Λάουρο, Μπεναλουάνε, Βέσι, Ποπέσκου (29' Παρόλο), Κολούτσι (60' Καντρέβα), Αριγκόνι (73' Μαρτίνεθ), Μπογκντάνι, Ρενέλα, Γκεζάλ.