21:36 8/2/2014 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φέγενορντ-Ναϊμένγκεν: 5-1
(Ίμερς 26', Πελέ 45', 59', Μποέτιους 56', 78'- Ρικς 11')

Στην 3η θέση μαζί με τη Φίτεσε συγκατοικεί η Φέγενορντ που κέρδισε εύκολα τη Ναϊμένγκεν με 4-1.

Η Ναϊμένγκεν άνοιξε το σκορ με τον Ρικς στο 11ο λεπτό, αλλά στο 26' ο Ίμερς ισοφάρισε σε 1-1 και στο 35' ο Πελέ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Φέγενορντ. Μάλιστα στο 39' ο Ιταλός έχασε και πέναλτι, αλλά στο 56' ο Μποέτιους έκανε το 3-1. Ο Πελέ πέτυχε και δεύτερο γκολ για το 4-1 στο 69' και στο 65' η Ναϊμένγκεν

έχασε πέναλτι με τον Ρικς. Το τελικό 5-1 έγραψε ο Μποέτιους στ 78ο λεπτό.

Γκόου Αχέντ Ιγκλς-Αλκμαάρ: 2-1
(Σμιντ 36', Αντονιά 86'-Μπέερενς 90+4')

Ανάσα για την Γκόου Αχέντ Ιγκλς, που επικράτησε της Αλκμαάρ με 2-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σμιντ στο 36ο λεπτό, ενώ στο 87' ο Αντονιά έγραψε το 2-0. Η Αλκμαάρ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Μπέερενς.

Μπρέντα-Ρόντα: 2-0
(Τιγκαντουϊνί 74', Πειρκά 87')

Ακόμη ένα βήμα προς την παραμονή της έκανε η Μπρέντα που επικράτησε της Ρόντα με 2-0.

Η Μπρέντα άνοιξε το σκορ στο 74ο λεπτό με τον Τιγκαντουϊνί και στο 87' ο Περικά έκανε το 2-0.

Αϊντχόφεν-Τβέντε: 3-2
(Αρίας 7', Λοκάντια 23', Βίλεμς 53'-Πρόουμς 40'. Εμπεσίλιο 68')

Λύγισε στο «Φίλιπς Στάντιον» η Τβέντε, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Αϊντχόφεν κι έχασε έδαφος.

Ο Αρίας έκανε το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό για την Αϊντχόφεν, ενώ στο 23΄ο Λοκάντια έγραψε το 2-0. Η Τβέντε μείωσε με τον Πρόουμς στο 40ο λεπτό, αλλά στο 53΄ο Βίλεμς έκανε τα 3-1. Στο 68ο λεπτό ο Εμπεσίλιο έγραψε το 3-2 για τους φιλοξενούμενους.