Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

22:41 12/4/2014 - Πηγή: AEK365

Δεν θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 και με φόντο το Ευρωπαϊκό εισιτήριο η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, μετά την ήττα που γνώρισε από τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό της Γλυφάδας με 3-2 σετ, στο πλαίσιο των πλέι οφ της Volleyleague.
Η ΑΕΚ της Καρδιάς πάλεψε, έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά εκεί λύγισε.και ολοκλήρωσε απόψε τις υποχρεώσεις της στο εφετινό πρωτάθλημα στην 7η θέση της τελικής

κατάταξης, ενώ στην 8η θέση τερμάτισε ο Γ.Σ.Λαμία.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε με φανερά καλή διάθεση στο ματς και κατάφερε να περιορίσει τις κινήσεις του Παμβοχαϊκού. Αυτό ήταν κάτι που βοήθησε την Ένωση να δημιουργήσει μια σημαντική διαφορά (22-17), αλλά κάπου εκεί κάποια λάθη που έγιναν σε κρίσιμο σημείο την έφεραν να δημιουργήσει ένα θρίλερ και τελικά να βρεθεί πίσω στα σετ (26-28). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό μετά το 23-17 και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων, φτάνοντας σε μια ανατροπή.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η ΑΕΚ παρουσίασε μια νωθρή εικόνα και έδωσε πάλι την δυνατότητα στους παίκτες της ομάδας της Βόχας να περάσουν μπροστά (3-5). Ωστόσο στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί κι επέστρεψαν δυναμικά στο ματς φτάνοντας στην ισοφάριση στα σετ σε 1-1.
Η συνέχεια ανήκε στον Παμβοχαϊκό, αφού η Ένωση δεν κατάφερε να βρει τον ρυθμό της και παρουσίασε προβλήματα σε μπλοκ και υποδοχή. Αυτό της στοίχησε και έμεινε πίσω στο σκορ με 2-1 στα σετ.
Στο τέταρτο σετ αν και η ΑΕΚ είχε μείνει πίσω με τρεις πόντους (14-17) κατάφερε να κάνει μια αντεπίθεση διαρκείας και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με αποτέλεσμα να το κατακτήσει, να φέρει το ματς στα ίσα και να το οδηγήσει στο τάι μπρέικ.
Εκεί, τα λάθη που έγιναν από πλευράς Ένωσης ήταν αυτά που έβαλαν μπροστά τους φιλοξενουμενους και μάλιστα τους έδωσαν και τη νίκη.

Τα σετ: 26-28, 25-21, 18-25, 25-23, 11-15.

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 7 (7/16 επ, 55% υπ - 36% άριστες), Τόρρες 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ), Κατσανεβάκης 6 (6/11 επ), Κρέτσης, Παγιάν 30 (27/57 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (10/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 29% άριστες) / Γκούζντα (λ, 60% υπ - 34% άριστες), Τοκάνης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 58% άριστες), Νοβοσέλατς 1 (1 άσσος), Χατζόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιώργος Κλαρούδας): Κράουσε 10 (3/6 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ποτότσνικ 11 (9/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 115 άριστες), Κουζούνης 13 (11/24 επ, 2 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες), Ντόκιτς 27 (21/46 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κανέλλος 11 (8/14 επ, 3 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 10 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ - 40% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος (40% υπ - 40% άριστες), Μάρκου