21:58 12/4/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ-ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΓΟΥΙΓΚΑΝ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-1 (2-4 πεν.)
Γήπεδο: Γουέμπλεϊ

Τουλάχιστον πέρασε.... Η Άρσεναλ θα παίξει στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας καθώς κέρδισε στα πέναλτι με 4-2 τη Γουίγκαν και θα έχει την ευκαιρία να σηκώσει ένα τρόπαιο μετά απ' το 2005.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Τσάμπερλεϊν έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο Σανόγκο έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Κάρσον έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ και στο 42' ο Κάρσον βγήκε και πρόλαβε προ του Σανόγκο, μετά από κάθετη μπαλιά

του Καθόρλα.

Στο 59ο λεπτό η Γουίγκαν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του ΜακΜάναμαν από τον Μερτεζάκερ και ο Γκόμες από τα 11 μέτρα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα η Άρσεναλ πίεσε και στο 79' η κεφαλιά του Σανιά σταμάτησε στο δοκάρι της Γουίγκαν, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κάρσον απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκιμπς. Τελικά στο 81ο λεπτό 821' μετά από σουτ του Γκιμπς, ο Μερτεζάκερ πάνω στη γραμμή, έκανε το 1-1. Στο 83ο λεπτό ο Κάρσον είπε όχι σε σουτ του Ζιρού και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο 95' ο Ράμσεϊ έβγαλε όμορφη σέντρα αλλά ο Σανόγκο δεν βρήκε για λίγο την μπάλα, ενώ στο 96' ο Κάρσον απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σανόγκο. Στο 110' το σουτ του Τσάμπερλεϊν από μακριά, τράνταξε το δοκάρι της Γουίγκαν, ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Πάουελ έφυγε μόλις άουτ.

Υο ματς πήγε στα πέναλτι με τον Φαμπιάνσκι να αποκρούει την πρώτη εκτέλεση του Κάλντογυελ όπως κι εκείνη του Κόλισον και τους Αρτέτα και Κάλστρμ να κάνουν τω 2-0. Ο Μποσεζούρ έκανε στη συνέχεια το 2-1 ενώ οι Ζιρύ και ΜακΆρθουρ έγραψαν το 3-2. Το τελικό 4-2 έκανε ο Καθόρλα.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Κάρσον, Περτς, Μπόις, Ραμίς (85' Κάλντγουελ), Κρέινι, ΜακΆρθουρ, ΜακΈχραν (64' Κόλισον), ΜακΜάναμαν (70' Πάουελ), Μπουσεζούρ, Γκόμες, Φόρτσουν

ΆΡΣΕΝΑΛ: Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μερτεσάκερ, Βερμάελεν, Μονρεάλ (62' Γκιμπς), Αρτέτα, Ράμσεϊ (112' Κάλστρομ), Τσάμπερλεϊν, Καθόρλα, Ποντόλσκι (67' Ζιρού), Σανόγκο