Στον τελικό το Ελληνικό

Το Ελληνικό επικράτησε με 68-58 του Αθηναϊκού και πέρασε στον τελικό του Πρωταθλήματος, για δεύτερη διαδοχική χρονιά, περιμένοντας τον αντίπαλό του από το ζευγάρι Πρωτέας - Παναθηναϊκός.

Ο Αθηναϊκός έκανε το καλύτερο του πρώτο ημίχρονο του στη φετινή σεζόν και κατάφερε να κλέισει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-29. Στο δεύτερο όμως ημίχρονο το Ελληνικό ανέβασε στροφές, ο Αθηναϊκός έκανε να πετύχει καλάθι 7 αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί

στους 15 πόντους. Το παιχνίδι στον τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με το Ελληνικό να παίρνει την πρόκριση.

Το live

Το Ελληνικό είναι μπροστά στο σκορ με 2-0 και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να προκριθεί στον τελικό του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Σύσσωμη η διοίκηση του Αθηναϊκού με τα αδέρφια Ντάνου και τον ισχυρό άνδρα της ομάδας του Βύρωνα, Γέσπερ Ουίκστρομ να βρίσκονται στο γήπεδο.

Α' Δεκάλεπτο
Ο Αθηναϊκός είναι μπροστά στο σκορ με 9-5 στο 4ο λεπτό
Η Βλάνη με τρίποντο κάνει το 12-7 για τον Αθηναϊκό, πρόβλημα για την ομάδα του Βύρωνα, η Μέλνικα δεύτερο φάουλ στο 5ο λεπτό
16-20 με τρίποντο από τη γωνία η Χαλιβέρα
Δεύτερο φάουλ και η Γλυνιαδάκη για τον Αθηναϊκό, με τον Ζευγώλη να διαμαρτύρεται πολύ έντονα
18-20 με τη Νικολαϊδου
20-20 ισοφαρίζει η Χαλιβέρα
Λήξη πρώτου δεκαλέπτου
Εντυπωσιακό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου σημειώθηκαν 40 πόντοι. Μεγάλο πρόβλημα για τον Αθηναϊκό τα δύο φάουλ τα οποία χρεώθηκαν η Μέλνικα και η Παπαμιχαήλ.

29-31 με μία βολή της Παπαμιχαήλ
Λήξη ημιχρόνου με τον Αθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Βύρωνα παίζει εξαιρετική άμυνα κάτω από το καλάθι έχοντας περιορίσει την Τζόνσον.

46-39 με την Σπυριδοπούλου
Λήξη τρίτου δεκαλέπτου με το Ελληνικό να είναι μπροστά στο σκορ με 46-39. Η ομάδα του Βύρωνα εγκλωβίστηκε στην άμυνα ζώνης 3-2 με προσαρμογές του Ελληνικού με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 8 πόντους.

Δ΄Δεκάλεπτο
48-39 με την Τζόνσον
51-39 με τρίποντο της Μπόνη
Σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Αθηναϊκός έχει πετύχει μόλις 8 πόντους!
53-39 με την Μπαλτά
53-40 με μία βολή της Αξιοπούλου. Ο Αθηναϊκός πέτυχε πόντο μετά από 7 αγωνιστικά λεπτά!
55-40 με την Τζόνσον
55-43 με τρίποντο της Βλάνη
57-43 με δύο βολές της Τζόνσον. Απομένουν 5 λεπτά με τον Ελληνικό να έχει αναβάσει τον ρυθμό του αγώνα και τον Αθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει.
66-52 με τη Μέλνικα
66-54 με την Παπαμιχαήλ, 6-0 σερί για τον Αθηναϊκό, ο οποίος ξύπνησε αργά. Ακόμα ένα λεπτό για τη λήξη της αναμέτρησης.
68-54 με δύο βολές της Τζόνσον
68-56 με την Παπαμιχαήλ
68-58 με την Μέλνικα