00:28 16/3/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 31η αγωνιστική

Μάδεργουελ-Χιμπέρνιαν 4-1
(48' Χίγκτον, 54' ΜακΦάντεν, 67' Χιγκινμπόθαμ, 84' Χάτλεϊ/ 23' Ταϊβό)

Η Χιμπέρνιαν τόλμησε να προηγηθεί στην έδρα της Μάδεργουελ και το πλήρωσε με τέσσερα γκολ φεύγοντας ηττημένη με 4-1. Στο 23ο λεπτό ο Ταϊβό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους αλλά τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Χίγκτον ισοφάρισε για την Μάδεργουελ.

Στο 54ο λεπτό ο ΜακΦάντεν έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους οι οποίοι απέκτησαν... αέρα δυο τερμάτων στο 67ο λεπτό με γκολ του Χιγκινμπόθαμ. Το τελικό 4-1 για την Μάδεργουελ διαμόρφωσε ο Χάτλεϊ έξι λεπτά πριν το τέλος.
Έτσι η Μάδεργουελ παρέμεινε στην δεύτερη θέση και βρίσκεται στον +5 από την 3η Ρος Κάουντι που έχει αγώνα λιγότερο.

Η 31η αγωνιστική ξεκίνησε την Τρίτη με την νίκη της Χαρτς επί της Σεντ Τζόνστον με 2-0 και συνεχίζεται με τα παιχνίδια