Ασταμάτητοι οι πιτσιρικάδες του Μίσσα

19:57 16/7/2013 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική ομάδα Νέων συνέτριψε 70-47 την αντίστοιχη του Μαυροβουνίου, παρέμεινε αήττητη σε έξι παιχνίδια στο Ευρωμπάσκετ U20 της Εσθονίας και εξασφάλισε -μαθηματικά- την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Γιάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αντιστάθηκαν οι Μαυροβούνιο στα παιδιά του Κώστα Μίσσα, με την Εθνική ομάδα να προηγείται στο τέλος του με σκορ 16-12. Στο δεύτερο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα

έβαλε τα σουτ στην... εξίσωση, με το πρώτο ημίχρονο να το βρίσκει στο +11.

Όπως τελείωσε το πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μίσσα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με το υπέρ της επιμέρους σκορ 29-7, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +33, που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο ματς. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν... διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Εθνική ομάδα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 70-47.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 30-19, 59-26, 70-47.