LIGUE 1- 15η Αγωνιστική

Σεντ Ετιέν-Λιόν: 3-0
(Σαλ 18', Φαν Βολφσβίνκελ 40', Κοχέιντ 68')

Άνετη νίκη με 3-0 πήρε η Σεντ Ετιέν κόντρα στη Λιόν.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαλ στο 18' και στο 40' ο Φαν Βολφσβίνκελ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κοχέιντ στο 58' και στο 79' η Λιόν έχασε πέναλτι με τον Λακαζέτ.

Εβιάν-Γκινγκάμπ: 2-0
(Βας 59', Νίλσεν 80')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Εβιάν επί της Γκινγκάμπ.

Το σκορ άνοιξε ο Βας στο 59ο λεπτό και ο Νίλσεν στο 80' έκανε

το 2-0.

Μπορντό-Λιλ 1-0
(62' Ντιαμπατέ)
Η κατρακύλα για τη Λιλ συνεχίζεται καθώς έχασε και από τη Μπορντό, με 1-0, και βρίσκεται μόλις δυο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με μεγαλύτερη όρεξη και αρχικά έφτασαν στο γκολ στο 4'. Ο Τουρέ έκανε εξαιρετική ενέργεια και πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ενιεάμα, για να σκοράρει από θέση οφσάιντ ο Ρολάν και το γκολ να μην μετρήσει ποτέ.
Η Λιλ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου όταν στο 40' ο Ρου βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής, όμως ο Καρασό τον νίκησε.
Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε με τη Μπορντό να έχει και δεύτερο δοκάρι με τον Τουρέ με απευθείας κόρνερ στο 51'... χάσουν και μετά το νέο δοκάρι του Τουρέ. Αλλά στο 62ο λεπτό ήρθε το γκολ που δικαιούταν η Μπορντό. Ο Μορίς Μπελέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ντιαμπατέ πρόλαβε τον Κίερ, για να κάνει το 1-0 με πλασέ στην κίνηση. Ο Ενιεάμα μπλόκαρε το πλασέ του Ρολάν στο 70', οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το τέλος και τίποτα δεν άλλαξε, με το 1-0 να παραμένει και την Λιλ να βρίσκεται στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού.