15:29 17/2/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Βααλβάικ- Άγιαξ: 0-2
(Μοϊσάντερ 21', Έρικσεν 40')

Εύκολη νίκη με 2-0 πέτυχε ο Άγιαξ επί της Βααλβάικ και συνεχίζει να ακολουθεί την Αϊντχόφεν.
Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Μοϊσάντερ, ενώ στο 40' ο Έρικσεν έκανε το 2-0. η Βααλβάικ είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 60' αλλά ο Μπρέιμπερ αστόχησε σε πέναλτι.

Φίτεσε- Γκρόνινγκεν: 2-0
(Χάβενααρ 53', Μπόνι 63' πεν.)

Ακόμη και τίτλο μπορεί να χτυπήσει η Φίτεσε υπό προϋποθέσεις, μετά από τη νίκη της με 2-0 επί της Γκρόνινγκεν.
Το σκορ άνοιξε

ο Χάβενααρ στο 53ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-0 έκανε με πέναλτι ο Μπόνι 10 λεπτά μετά.

Ντεν Χάαγκ- Χέρενφεεν: 2-1
(Χόλα 24', Κολκ 37'- Κουμς 13')

Μεγάλη νίκη με 2-1 πήρε η Ντεν Χάαγκ από την Χέρενφεεν και μπήκε στη ζώνη των πλέι οφ του Europa league.
Η Χέρενφεεν άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Κουμς, αλλά στο 24' ο Χόλα έφερε το ματς στα ίσα. Η Ντεν Χάαγκ πήρε το προβάδισμα στο 37' με γκολ του Κολκ, ενώ στο 44' η Χέρενφεεν έχασε και τον Φαν ντεν Μπεργκ με κόκκινη κάρτα.

Ζβόλε- Φέγενορντ: 3-2
(Άβντιτς 2', 76' Λάτσμαν 7'- Πελέ 33', 35')

Αυτοκτόνησε η Φέγενορντ που έχασε με 3-2 από την Ζβόλε.
Η Ζβόλε αιφνιδίασε τη Φέγενορντ κι έκανε το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ στο 7' ο Λάτσμαν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ωστόσο η Φέγενορντ αντεπιτέθηκε κι έκανε το 2-1 με τον Πελέ στο 33', ενώ ο ίδιος παίκτης έφερε το ματς στα ίσια δύο λεπτά μετά. Τη νίκη στην Ζβόλε έδωσε ο Άβντιτς με το 2ο γκολ του στο ματς.