16:24 19/1/2014 - Πηγή: AEK365

ΕREDIVISIE-19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ-Αϊντχόφεν: 1-0
(Σίγκθορσον 64')

Μεγάλη νίκη με 1-0 πέτυχε ο Άγιαξ επί της Αϊντχόφεν και επέστρεψε στην κορυφή όπου συγκατοικεί με τη Φίτεσε.

Ο Αίαντας άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό με τον Κολμπέιν Σίγκθορσον και στη συνέχεια έχασε κι άλλες ευκαιρίες.

Ουτρέχτη-Φέγενορντ: 2-5
(Τοόρνστρα, 11', 22'-Σκάκεν 17', 72', Πελέ 18', Ντε Βρι 33', Βιλένα 90')

Στο κόλπο του τίτλου παραμένει η Φέγενορντ που κέρδισε με 5-2 την Ουτρέχτη.

Η Ουτρέχτη προηγήθηκε με τον Τοόρνστρα στο 11ο λεπτό, αλλά ο Σκάκεν και ο Πελέ με γκολ

στο 17' και στο 18', έκαναν το 2-1 για τη Φέγενορντ. Ο Τοόρνστρα με το δεύτερο γκολ του στο 22' ισοφάρισε σε 2-2 και ο Ντε Βρι στο 33' έκανε το 3-2 για τους φιλοξενουμένους. Ο Σκάκεν με γκολ στο 72ο λεπτό έγραψε το 4-2 και στο 90' ο Βιλένα έκανε το τελικό 5-2.

Καμπούρ-Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 2-0
(Ριτζμάιερ 18', Μπάρτο 65')

Τεράστια βαθμολογική ανάσα πήρε η Καμπούρ που επικράτησε με 2-0 της Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Η Καμπούρ άνοιξε το σκορ με τον Ριτζμάιερ στο 18ο λεπτό, ενώ στο 65' ο Μπάρτο έκανε το 2-0.

Ναϊμένγκεν-Ντεν Χάαγκ: 3-1
(Κονμπόι 31', Φερμίλ 35', Φαν Έιντεν 66'-Χόλα 33')

Τεράστια νίκη με 3-1 πήρε η Ναϊμένγκεν στο ντέρμπι ουραγών με την Ντεν Χάαγκ.

Η Ναϊμένγκεν έχασε πέναλτι με τον Κονμπόι στο 18ο λεπτό αλλά ο ίδιος παίκτης στο 31΄έκανε το 1-0. Η Ντεν Χάαγκ ισοφάρισε με τον Χόλα στο 33', αλλά τρία λεπτά μετά ο Φερμίλ έκανε το 2-1 για τη Ναϊμένγκεν. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Φσν Έιντεν στο 66ο λεπτό.