20:19 12/4/2014 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1- 33η Αγωνιστική

Ρεν-Μονακό: 0-1
(Ριβιέρ 55')

Τον πρώτο λόγο για την απ' ευθείας έξοδο στο Τσάμιονς Λιγκ έχει η μοναδικό που επικράτησε με 1-0 της Ρεν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ριβιέρ στο 55'.

Αζαξιό-Μπορντό: 1-1
(Μοστεφά 85'-Ζουσιέ 62')

Υποβιβάστηκε οριστικά η Αζαξιό μετά από την ισοπαλία 1-1 με την Μπορντό

Το 1-0 για την Μπορντό έκανε ο Ζουσιέ στο 62΄και στο 85' ο Μοστεφά ισοφάρισε.

Νις-Λοριάν: 1-2

(Κολόντζιεγτσιακ 30'-Σουνού 19', Αμπουμπακάρ 90+2/)

Τεράστιο διπλό με 2-1 γοια τη Λοριάν επί της Νις.

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ στο 19' με τον Σουνού, αλλά στο 30' ο Κολόντζιεγτσιακ έκανε το 1-1. Τη νίκη στη Λοριάν έδωσε ο Αμπουμπακάρ με γκολ στις καθυστερήσεις.

Εβιάν-Μπαστιά: 2-1
(Μπενεζέ 35', Βας 48'-Ρασπετινό 30')

Ανάσα πήρε η Εβιάν που κέρδισε με 2-1 την Μπαστιά.

Η Μπαστιά άνοιξε το σκορ στο 30' με τον Ρασπετινό αλλά πέντε λεπτά μετά ο Μπενεζέ έκανε το 1-1. Στο 48ο λεπτό ο Βας έβαλε μπροστά στο σκορ την Εβιάν

Σοσό-Τουλούζ: 2-0
(Αγιού 14', Κοντού 49')

Αργά το θυμήθηκε η Σοσό, καθώς παρά τη νίκη της με 2-0 επί της Τουλούζ, δεν προλαβαίνει να σώσει την κατηγορία.

Η Σοσό άνοιξε το σκορ με τον Αγιού στο 14ο λεπτό, ενώ στο 49' ο Κοντού έκανε το 2-0.

Λιλ-Βαλενσιέν 1-0
(70' Οριγκί)

Στο ντέρμπι του γαλλικού Βορρά η Λιλ κέρδισε 1-0 την Βαλενσιέν με γκολ του Οριγκί στο 70ο λεπτό και συνεχίζει να ελπίζει σε απευθείας έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στον Βορρά και πλέον βρίσκεται τρείς βαθμούς πίσω από την δεύτερη Μονακό και είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει ως το τέλος την δεύτερη θέση.