Ακόμα ένα βήμα για Α1!

18:54 12/4/2014 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε. Η Βασίλισσα νίκησε με 67-61 τον Φιλαθλητικό στου Ζωγράφου για το Πρωτάθλημα της Α2 και συγκέντρωσε ακόμα δυο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν, αφού η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έδειξε ψυχή.

Το ματς

Η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς πως είναι το

αφεντικό και με εξαιρετικές ενέργειες σε επίθεση και άμυνα πήρε προβάδισμα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο (7-16). Ο Φιλαθλητικός δεν μπορούσε να αντιδράσει, απέναντι σε μια ΑΕΚ που έδειχνε ασταμάτητη και έφτασε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο στο 14-25.
Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου διατήρησε την καλή άμυνα, η οποία της έδωσε τη δυνατότητα να βγει μπροστά και να σκοράρει καλάθια που ανέβασαν περισσότερο τη διαφορά (21-33). Έτσι, η ΑΕΚ μπήκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-27.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση παρουσίασε μια νωθρή εικόνα και κατέβασε τους ρυθμούς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν και να βρίσκουν εύκολο το δρόμο προς το καλάθι, μειώνοντας ακόμα και στους 7 (41-48). Ωστόσο με ένα καλάθι του Δέσπου η διαφορά ανέβηκε στους 9 κι έτσι έληξε και η τρίτη περίοδος.
Προβλήματα παρουσίασε και στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Οι παίκτες έριξαν την απόδοσή τους και ο Φιλαθλητικός κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 4 πόντους (51-55), κάτι που δημιούργησε εκνευρισμό στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι είδαν την ομάδα του Ζωγράφου να ρίχνει τη διαφορά στον πόντο (54-55).Το τρίποντο του Φαλέκα, όμως ξεκόλλησε τη Βασίλισσα, που τελικά δημιούργησε και πάλι μια διαφορά ασφαλείας και έφυγε νικήτρια από του Ζωγράφου.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 27-42, 41-50, 67-61.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Πρέκας, Τσαρουχάς 8 (2), Παπαδιονυσίου Γ. 17 (3), Λάκκας 1, Παπαδημητρίου, Σκάνδαλος, Τζόλος 9, Χάλαρης 3, Καμερίδης 11, Μουρίκης, Χείλαρης 5 (1), Ντιαλλό 9.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος 3 (1), Φαλέκας 6 (1), Καράμπουλος 11 (5 ριμπ.), Πολυτάρχου 17 (2), Τσιότρας 2, Στούκας, Γκιζόγιαννης 11, Παπαδιονυσίου 5, Τσιάκος 2, Δεσπός 8.

Διαιτητές: Ψαριανός, Παντελίδης, Σκούτας.