Ξέφυγαν από την τελευταία θέση οι «πάπιες»

Στους 23 βαθμούς βρέθηκαν οι Άναχαϊμ Ντακς ύστερα από το αποψινό τους 4-1 σε βάρος των Φίνιξ Κογιότες.

Έτσι, οι «πάπιες» άφησαν τους Κολόμπους Μπλου Τζάκετς των 22 βαθμών στην τελευταία θέση της Δύσης και της συνολικής κατάταξης του NHL. Άλλωστε, ο σύλλογος του Άναχαϊμ ήταν καλύτερος για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και άξιζε τη νίκη.

Στην πρώτη περίοδο σκόραρε ο Rod Pelley, ενώ στην δεύτερη ο Niklas Hagman διαμόρφωσε γρήγορα το 2-0 σε power play. Στο 28ο λεπτό του αγώνα, ο Martin Hanzal μείωσε σε 2-1, αλλά ο Hagman έφερε το σκορ στο 3-1 εντός των τελευταίων δευτερολέπτων της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη, ο Kyle Palmieri «καθάρισε» το παιχνίδι με το 4-1, το οποίο έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος. Έτσι, οι «λύκοι» έμειναν στην ένατη θέση της δυτικής περιφέρειας της λίγκας με 33 βαθμούς.