Θρίαμβος για Ουνιβερσιδάδ (VIDEO)

07:56 15/12/2011 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΣΟΥΝΤΑΜΕΡΙΚΑΝΑ ΤΕΛΙΚΟΣ

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ-ΛΙΓΚΑ ΝΤΕ ΚΙΤΟ 3-0

Την κατάκτηση του Κόπα Σουνταμερικάνα πανηγυρίζει από τα ξημερώματα η Ουνιβερσιδάδ καθώς στον δεύτερο τελικό στην Χιλή επικράτησε της Λίγκα Ντε Κίτο με 3-0 και σε συνδυασμό με την νίκη της 1-0 στον πρώτο τελικό κατέκτησε το πρώτο διεθνές τρόπαιο στην ιστορία της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης ήταν ο Εδουάρδο Βάργκας που σημείωσε δυο γκολ, στο 3ο και στο 88ο λεπτό και έφτασε συνολικά τα 11 στην διοργάνωση και αναδείχθηκε πρώτος

σκόρερ. Ο Γκουστάβο Λορέντσι στο 80ο λεπτό είχε σημειώσει το άλλο τέρμα για λογαριασμό της Ουνιβερσιδάδ.

Το έργο της Λίγκα Ντε Κίτο ήταν πολύ δύσκολο καθώς θα έπρεπε να ανατρέψει το 1-0 του πρώτου αγώνα μέσα στην Χιλή αλλά έγινε ακόμα πιο δύσκολο όταν στο 66ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Χόρχε Γκουάγκουα αποβλήθηκε για αγκωνιά στον αντίπαλο. Η Ουνιβερσιδάδ, που τελείωσε και εκείνη το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ματίας Ροντρίγκες με δεύτερη κίτρινη κάρτα έξι λεπτά πριν το τέλος, κατέκτησε το Κόπα Σουνταμερικάνα αήττητη με δέκα νίκες σε 12 παιχνίδια έχοντας σημειώσει 21 γκολ και δεχόμενη μόλις 2.