«Βολεύτηκε» με δύο βαθμούς κόντρα στον ΠΑΟΚ η Κηφισιά

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-0, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.

Στα πέντε σετ κρίθηκε το παιχνίδι στο Ζηρίνειο, με την Κηφισιά να φτάνει κοντά στο τρίποντο, πριν όμως ο ΠΑΟΚ πει την τελευταία του λέξη.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν

τα λάθη των γηπεδούχων για να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, όπου πάντως οι παίκτες του Αρσενιάδη επικράτησαν και πήραν τους δύο βαθμούς στο τελικό 3-2.

Στον δρόμο προς την ανατροπή ο ΠΑΟΚ είχε σημαντική βοήθεια από τους κεντρικούς του, ενώ η Κηφισιά είχε σε πολύ καλή μέρα τους Καλαϊτζίδη, Εστράδα.

«Κερδίσαμε μετά από καιρό, είχαμε δύσκολο πρόγραμμα, αλλά σήμερα ήμασταν καλοί σε όλους τους τομείς και μπορούσαμε το τρίποντο. Δυστυχώς κάναμε και πάλι ανεπίτρεπτα λάθη σε κρίσιμα σημεία και μας κόστισαν», είπε ο Κώστας Αρσενιάδης με τον Γιάννη Μέλκα να σημειώνει: «Ήταν η χειρότερη μας εμφάνιση μετά από καιρό... Δεν είχαμε την αποτελεσματικότητα προηγούμενων αγώνων στην επίθεση και μείναμε ζωντανοί χάρις στην σπουδαία εμφάνιση που έκαναν οι Γκιρτζίκης, Ντίνας, αλλά περίμενα ότι και στο 5ο σετ θα παλεύαμε».

Τα σετ: 25-14, 28-26, 22-25, 24-26, 15-9

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (15/34 επ., 5 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 14 (11/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Νικολάκης 5 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ντε Ρόκο 14 (12/20 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 45% άριστες), Εστράδα 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης 14 (12/25 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 41% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 77% υπ. - 77% άριστες / Καρακίτσος, Παπαδημητρίου, Δεληπρίμης.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 17 (15/22 επ., 2 μπλοκ), Παπαϊακώβου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Πλίκας 3 (2 άσοι), Μπορόβνιακ 18 (14/40 επ., 3 μπλοκ, 55% υπ. - 38% άριστες), Ρομέρο 4 (3/7 επ., 38% υπ. - 21% άριστες), Αρμενάκης 15 (13/39 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Παπαδημητρίου -λ 62% - 52% άριστες) / Γεωργιάδης, Ντίνας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Ωρολογάς 4 (4/8 επ., 69% υπ. - 54 άριστες).