Τρεις προκρίσεις

Μεγάλη νίκη από τον Λαγογιάννη στον 1ο γύρο του απλού, προκρίθηκαν ακόμα Γκιώνης, Παπαγεωργίου.

Με το δεξί μπήκαν στο απλό ανδρών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και οι τρεις Έλληνες αθλητές, που μετέχουν στο κυρίως ταμπλό. Ο Παναγιώτης Γκιώνης, ο Κώστας Παπαγεωργίου και ο Κώστας Λαγογιάννης προχώρησαν στον 2ο γύρο και η νίκη του τελευταίου ήταν αυτή, που προκάλεσε αίσθηση! Επιτεύχθηκε απέναντι στον Αντρέι Γκάσινα τον σημερινό 2ο Μεσογειονίκη του απλού! Οι διεθνείς μας αγωνίζονται ξανά το βράδυ, στις 21:30 ώρα Ελλάδας,

για τον γύρο των «64».

Ο Λαγογιάννης (νούμερο 192 στην ευρωπαϊκή κατάταξη) έχει ήδη διακριθεί με την πορεία του στο αγώνισμα, καθώς την Τετάρτη στα προκριματικά είχε πετύχει κι άλλη δύσκολη νίκη για να εξασφαλίσει την παρουσία του στο κυρίως ταμπλό. Χτες νίκησε τον Ισραηλινό Ομρί Μπεν Αρί με 4-3 σετ, σήμερα έκανε το κάτι παραπάνω με αντίπαλο τον Αντρέι Γκάσινα. Τον πολύ αξιόλογο Κροάτη, που είχε φτάσει το 2009 στον τελικό του απλού των Μεσογειακών Αγώνων και είχε γνωρίσει την ήττα από τον Γκιώνη. Ο πάντα μαχητικός Λαγογιάννης έπαιξε πινγκ πονγκ πολύ υψηλού επιπέδου κόντρα στο νούμερο 22 της Ευρώπης και ξεπέρασε την αντίστασή του με 4-3! Ανέτρεψε τα προγνωστικά με καθαρό μυαλό και δυνατή ψυχολογία και αυτό το αποδεικνύει η εξέλιξη του ματς. Αρχικά όταν βρέθηκε μπροστά με 3-1 σετ και είδε τον αντίπαλό του να ισοφαρίζει παίρνοντας και τα δύο σετ με οριακή διαφορά. Έπειτα όταν μπήκε πολύ δυνατά στο καθοριστικό 7ο σετ, προηγήθηκε με 4-0, αλλά ο Γκάσινα κάλυψε άμεσα το χάντικαπ. Ο 30χρονος αθλητής μας όμως, συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό, διατήρησε τον έλεγχο στα ράλι και έφτασε στη σπουδαία νίκη. Τα σετ: 6-11, 11-9, 11-7, 11-9, 9-11, 9-11 και 11-7. Στους «64» βρίσκει μπροστά του το υψηλό εμπόδιο του Γερμανού «αμυντικού» Ρούβεν Φίλους.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης (Νο 17) επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στον ανερχόμενο Ιταλό Λεονάρντο Μούτι (Νο 225). Με σταθερή σε γενικές γραμμές απόδοση πήρε τη νίκη με 4-2 σετ (15-17, 11-4, 11-9, 11-6, 11-13, 11-3) και το βράδυ αντιμετωπίζει τον Σλοβάκο Πίτερ Σέρεντα.

Ο Κώστας Παπαγεωργίου (Νο 120) δέχτηκε πίεση από τον Νορβηγό Έσπεν Ρόνεμπεργκ (Νο 196), όμως δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του, διατήρησε τα ηνία του ματς και επικράτησε με 4-2 σετ (7-11, 11-9, 11-2, 11-5, 7-11, 11-8). Στον 2ο γύρο ο πρωταθλητής Ελλάδας συναντά το βράδυ έναν από τους καλύτερους αθλητές της γηραιάς ηπείρου, τον Γερμανό Ντιμίτρι Οβτσάροφ.