Τελευταία στιγμή οι 49ερς

Εξασφάλισαν το πλεονέκτημα έδρας στα play off οι Σαν Φρανσίσκο 49ερς επικρατώντας με 19-17 στην έδρα των Σιάτλ Σίχοκς.

Το ματς κρίθηκε 2:57 πριν το τέλος με field goal του David Akers. Μάλιστα αυτό ήταν το τέταρτο της βραδιάς για τον kicker των 49ερς. O quarterback των γηπεδούχων, Tarvaris Jackson,

πρόσφερε ένα touchdown στον Doug Baldwin στην πρώτη περίοδο και το 7-0 έγινε 10-3 στην δεύτερη, αλλά τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση των πρωταθλητών της δυτικού ομίλου του NFC.

Στην τέταρτη περίοδο, οι 49ερς προηγήθηκαν με 16-10, αλλά ο Marshawn Lunch πέτυχε touchdown με rush επτά γιαρδών, για να βάλει ο Steven Hauschka τους Σίχοκς μπροστά στο σκορ με το PAT που ακολούθησε. Τότε ο Akers σημείωσε το τέταρτο του field goal και η άμυνα των φιλοξενούμενων κράτησε τους επιθετικούς του Σιάτλ μακριά από την ζώνη καταγραφής πόντων.

Πλέον, οι 49ερς έχουν ρεκόρ 12-3 και εξασφαλισμένο πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά των play off. Από την άλλη, οι Σίχοκς απώλεσαν νικηφόρο σερί τριών παιχνιδιών και υποχώρησαν στο 7-8.