Στους «πιγκουίνους» η κορυφή της Ανατολής

Για λίγες μόλις ώρες έμειναν μακριά από την πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς, αφού την επανέκτησαν κερδίζοντας με 6-3 τους Ότουα Σένατορς.

Οι «πρωτευουσιάνοι» έκαναν το... λάθος και προηγήθηκαν με γκολ του Kaspars Daugavins στο 1:19. Αυτό αποδείχθηκε σφάλμα, αφού εντός εννέα λεπτών οι Chris Kunitz, Tyler Kennedy, Steve Sullivan και Evgeni Malkin είχαν βάλει τους Πένγκουινς μπροστά με

4-1.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με γκολ του Pascal Dupuis, οπότε το σκορ έγινε 5-1, αλλά ο Jared Cowen μείωσε σε 5-2 πριν τελειώσει το εικοσάλεπτο. Το ενδέκατο φετινό γκολ του Jordan Staal «έγραψε» το 6-2 στην τρίτη περίοδο και ο Erik Condra απλά μείωσε την έκταση της ήττας στα τελευταία λεπτά.

Έτσι οι «Sens» έμειναν στους 22 βαθμούς. Από την πλευρά τους, οι «πιγκουίνοι» συμπλήρωσαν τριάντα με τον Sidney Crosby να προσφέρει τρεις ασίστ στο πρώτο εικοσάλεπτο και να συνεχίζει με απόλυτη επιτυχία την αγωνιστική του επανάκαμψη.