Στη δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός!

Συγκλονιστικός αγώνας έγινε στο κλειστό του Εσπέρου, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με το «διπλό» ύστερα από δύο παρατάσεις!

Στον πιο ενδιαφέρων αγώνα της 18ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, οι παίκτριες της Γιασεμή Σαμαντούρα επιβλήθηκαν με 87-80 των Εσπερίδων, με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να λήγει με 67-67 και την πρώτη παράταση με 76-76. Οι γηπεδούχες έδειξαν να «καθαρίζουν» τη νίκη όταν με σερί 13-1 προηγήθηκαν στο 35’ με 65-57. Οι φιλοξενούμενες όμως δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και με 2/2 βολές της Νταϊάνα Ντέλβα ισοφάρισαν σε 67-67, στέλνοντας τον αγώνα στο έξτρα

πεντάλεπτο.

Ούτε εκεί όμως οι δύο αντίπαλοι κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους. Οι Εσπερίδες και πάλι προηγήθηκαν, με 71-67, ενώ η Δήμητρα Καλοπήτα θα μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα στο 74-71, αλλά δεν ήταν ψύχραιμη. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στη γραμμή των βολών, με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 76-73, 7’’ πριν από το φινάλε, και την Κατερίνα Σπαθάρη να ισοφαρίζει με τρίποντο. Στη δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα πολλά φάουλ των αντιπάλων και πήρε σπουδαίο «διπλό», που τον διατηρεί στην 3η θέση της κατάταξης, μαζί με τον Πανιώνιο.

Διαιτητές: Διμπινούδης, Τσαρούχα.
Δεκάλεπτα: 13-15, 32-29, 50-54, 67-67 (κ.α.), 76-76 (α’ παρ.), 80-87.