«Πεντάρα» με Σεσκ

Ο Σεσκ Φαμπρέγκας πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο «φιλικής» νίκης της ομάδας του με 5-0 σε βάρος της Νάπολι.Ο Φαμπρέγκας άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, αφού αγωνίστηκε βασικός στο συγκεκριμένο ματς, που διεξήχθη στο Καμπ Νου. Μία ομαδική προσπάθεια των «μπλαουγκράνα» του έδωσε το δικαίωμα να σκοράρει σχετικά εύκολα.Ο Αντρές Ινιέστα δημιούργησε την παραπάνω φάση, ενώ πρωταγωνίστησε επίσης στο
δεύτερο γκολ, όταν διέκρινε την κούρσα του μετέπειτα σκόρερ Σεϊντού Κεϊτά στο 30ό λεπτό.Αφού πραγματοποιήθηκαν αρκετές αλλαγές, η Μπαρτσελόνα έφθασε στο 5-0 σε διάστημα δεκαπέντε λεπτών (62-76) με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός σκόραρε στο 65ο και στο 76ο λεπτό, ενώ πρόσφερε την τελική ασίστ στον Πέδρο στο 3-0 του 62ου λεπτού.Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Άλβες, Αντριάνο (64’ Αμπιντάλ), Μπαρτρα, Φοντάς (64’ Μασκεράνο), Κεϊτά (65’ Μπουσκέτς), Τιάγκο (60’ Τσάβι), Σέρχι Ρομπέρτο, Κίκο (46’ Κουένσα), Φάμπρεγκας (58’ Μέσι), Ινιέστα (46’ Πέδρο), Βίγια (46’ Ντος Σάντος).Νάπολι: Ντε Σάνκτις (84’ Ροζάτι), Καμπανιάρο (84’ Γκράβα), Καναβάρο, Μπρίτος, Μάτζιο, Ινλέρ (61’ Ντοναντέλ), Τζεμαλί (84’ Ρουίς), Ντοσένα, Καβάνι (70’ Σαντάνα), Λαβέτσι (62’ Ζουνίγκα), Χάμσικ (70’ Μασκάρα).