Wel-lcome back!

Τι και αν στο πρώτο μέρος τα… χρειάστηκε, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάνι Γουέλμπεκ (ένα γκολ και μία εξαιρετική ασίστ), ανεβάζοντας κατακόρυφα ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν απλά ασταμάτητη επικρατώντας τελικά με 3-0 της Τότεναμ, στην επιστροφή της στο «Όλντ Τράφορντ» για αγώνα πρωταθλήματος. Ιστορικό ματς για τον Ράιαν Γκιγκς ο οποίος έφθασε τις 614 εμφανίσεις στην Premier με τη φανέλα της Γιουνάιτενετ, περνώντας στην κορυφή της σχετικής λίστας του αγγλικού πρωταθλήματος.Οι «κόκκινοι διάβολοι» θέλησαν
να δικαιολογήσουν με το καλημέρα το παρατσούκλι τους υποσχόμενοι ένα εφιαλτικό βράδυ στους «πετεινούς», ωστόσο ο Φρίντελ είχε διαφορετική άποψη και μόλις στο 9΄ διώχνοντας με τα… νύχια το σουτ του Κλέβερλι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε το δικό τους μήνυμα στους γηπεδούχους οι οποίοι στη συνέχεια αναλώθηκαν σε κατοχή μπάλας, βρίσκοντας τα παράλληλα σκούρα απέναντι στις φιλότιμες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Ρέντναπ που τους κρατούσαν με ευκολία μακριά από τα καρέ τους.Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι ποδοσφαιριστές του Άλεξ Φέργκιουσον έβαλαν σκοπό να πνίξουν τους αντιπάλους τους οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το «Όλντ Τράφορντ» να κατηφορίσει και η… κατηφόρα να αποφέρει καρπούς στο 61΄όταν ο Γουέλμπεκ αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Κλέβερλι από τα δεξιά, αφήνοντας άγαλμα τον Φρίντελ και λύνοντας τον γόρδιο δεσμό.Ο Αμερικάνος πορτιέρο ωστόσο θέλησε να τον ξαναδέσει αφού τρία λεπτά αργότερα μιμήθηκε τον εαυτόν του στη φάση του 9’ διώχνοντας με υπερένταση σε κόρνερ εκπληκτικό φάουλ του Ρούνεϊ από καλή θέση.Τότε ήταν (76΄) που ανέλαβε και πάλι ρόλο ο Γουέλμπεκ και με εκπληκτικό τακουνάκι, έβγαλε τετ-α- τετ τον Άντερσον (από τον οποίο είχε υποδεχθεί την μπάλα), με τον Βραζιλιάνο να μην δυσκολεύεται να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.Δύο λεπτά αργότερα η Τότεναμ προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ωστόσο ο Ντε Χέα βρήκε σύμμαχό του το δοκάρι στο σουτ του Ντεφό μέσα από την περιοχή, πριν ο Ρούνεϊ δώσει διαστάσεις θριάμβου βάζοντας το κερασάκι (κεφαλιά στο γάμα μετά από φαλτσαριστή σέντρα ακριβείας του Γκιγκς) στην τούρτα (νίκη της Μάντσεστερ).Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Εβρά, Έβανς, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Γιανγκ (81’ Παρκ), Άντερσον, Κλέβερλεϊ (81’ Γκιγκς), Νάνι, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (81’ Ερνάντες)Τότεναμ: Φρίντελ, Γουόκερ (46’ Τσόρλουκα), Ντόουσον, Καμπούλ , Ασού-Εκότο, Μπέιλ, Λίβερμορ (74’ Χάντλστοουν), Κράνιτσαρ (74’ Παβλιουτσένκο), Λένον, Φαν ντερ Φάαρτ, Ντεφό