Οριακά οι Αργεντινοί

Με 81-79 κέρδισαν οι οικοδεσπότες Αργεντινοί το μαχητικό Πουέρτο Ρίκο, το οποίο προηγήθηκε με 44-40 στο ημίχρονο, και προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.Η Αργεντινή μπήκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Λουίς Σκόλα (27 π.) και η… παρέα του δεν ανταποκρίθηκαν στο δεύτερο. Συγκεκριμένα, η εθνική του Πουέρτο Ρίκο περιόρισε την αντίπαλη επίθεση και έφθασε στο 44-40.Οι διοργανωτές επανήλθαν έπειτα από την διακοπή του ημιχρόνου, αλλά
δεν μπόρεσαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Μοιραία δέχθηκαν πίεση από τους είκοσι συνολικά πόντους του Χοσέ Χουάν Μπαρέα, αλλά τελικά κράτησαν υπέρ τους το αποτέλεσμα, έστω και οριακά.Οι νικητές «έκλεισαν» εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς του 2012, ενώ το Πουέρτο Ρίκο θα συμμετάσχει στο προ-ολυμπιακό τουρνουά. Αμφότερες οι ομάδες, πάντως, θα παίξουν πρώτα στον αυριανό μεγάλο και μικρό τελικό των Παναμερικανικών Αγώνων, αντίστοιχα. Δεκάλεπτα: 29-24, 11-20, 26-16, 15-19.