Ναδάλ vs Τζόκοβιτς!

Ύστερα από έναν εκπληκτικό αγώνα, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε στα ημιτελικά του US Open του Ρότζερ Φέντερερ 3-2 σετ και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα παίξει με έναν εκ των Ναδάλ-Μάρεϊ. Νόμος Τζόκοβιτς! Την ευκαιρία να κατακτήσει τον τέταρτο major τίτλο της καριέρας του και τρίτο μέσα στο 2011 θα έχει ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος με μια ιστορική ανατροπή εις βάρος
του Ρότζερ Φέντερερ, έκλεισε θέση για τον τελικό του τελευταίου τουρνουά Gran Slam της σεζόν. Ο «Νόλε» βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ από τον καλύτερο τενίστα όλων των εποχών, όμως με επική ανατροπή πήρε την πρόκριση με 6-7, 6-4, 6-3, 6-2, 7-5 και στον τελικό της Δευτέρας (12/09) θα βρει απέναντί του έναν εκ των Ραφαέλ Ναδάλ (Νο2) και Άντι Μάρεϊ (Νο4). Οπως και πέρυσι, στον ημιτελικό του Open της Νέας Υόρκης, ο Σέρβος χρειάστηκε να σώσει δύο match points του Φέντερερ, ο οποίος ήταν μπροστά με 5-3 στο πέμπτο σετ και είχε τις μπάλες στα χέρια του. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ελβετός κατέρρευσε ολοκληρώνει την χρονιά χωρίς να προσθέσει στο παλμαρέ του κανέναν major τίτλο. Ο Φέντερερ ξεκίνησε με μεγάλη σταθερότητα και αυτοπεποίθηση τον αγώνα και προηγήθηκε 2-0 σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ελβετός, καλύτερος τενίστα όλων των εποχών υπέστη στη συνέχεια blackout και με πολλά αβίαστα λάθη επέτρεψε στον Τζόκοβιτς να φτάσει σχετικά εύκολα στην ισοπαλία (6-3, 6-2). Στο τελευταίο σετ οι δύο τους πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 3-3 στα games με τον 30χρονο να κρατά το σερβίς του και στη συνέχεια να κάνει break. Ολα έδειχναν να πηγαίνουν τέλεια για τον κάτοχο 16 τίτλων σε τουρνουά Grand Slam όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις δύο χρυσές ευκαιρίες που είχε στο σερβίς του και τελικά μετά από 3 ώρες και 51 λεπτά αγώνα στο Arthur Ashe, ο Σέρβος πήρε την πρόκριση για τον τελικό του US Open.   Στον τελικό ο Ναδάλ! Έτοιμο το ζευγάρι του τελικού στο US OPEN, καθώς ο Ναδάλ επικράτησε του Μάρεϊ και το μόνο που τον χωρίζει από το τρόπαιο είναι ο Τζόκοβιτς. Ο Ισπανός επικράτησε του Μάρεϊ με 3-1 σετ (6-4, 6-2, 3-6, 6-2 ) και θα δώσει το παρόν στο μεγάλο ραντεβού για το τελευταίο Gran Slam της σεζόν.