Νίκη… θρίλερ για τον Εθνικό

Αν και βρέθηκε να χάνει δύο φορές, τελικά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στη «ρώσικη ρουλέτα» από τον Άρη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που επικράτησε του Άρη με 3-2 σε εντός έδρας αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για… καρδιακούς, αφού διήρκησε σχεδόν δύο ώρες με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ, για να ισοφαρίσει η ομάδα της Αλεξανδρούπολης

στη συνέχεια. Ανεβασμένοι ψυχολογικά οι γηπεδούχοι πήραν και το τρίτο σετ, αλλά ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσα στη συνέχεια. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ με την ομάδα του Ανδρεάδη να επικρατεί με 16-14 και να παίρνει σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 22-25, 26-24, 21-25, 25-18, 16-14.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (Ανδρεάδης): Κόβατς 17 (11/14 επ., 6 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλες 15 (14/20 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Κ. 2 (2/5 επ., 50% υπ. - 38% άριστες), Κουμεντάκης 21 (20/41 επ., 1 άσο, 78% υπ. - 59% άριστες), Μίτρεφ -λ (71% υπ. - 47% άριστες) / Δαλακούρας Α. 15 (13/22 επ., 2 άσοι, 81% υπ. - 67% άριστες), Καβαρατζής 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (5/7 επ.).

ΆΡΗΣ (Γιάτσης): Μαυροβουνιώτης 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 85% υπ. - 71% άριστες), Κοντογιάννης 10 (5/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μποϊκοβιτς, Κιόσης 12 (8/12, 4 μπλοκ), Τζελάτης 37 (31/57 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 15 (11/20 επ., 4 μπλοκ, 86% υπ. - 71% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (93% υπ. - 72% άριστες) / Παλέντζας, Χαραλαμπίδης, Κυριακίδης 1, Χαριτωνίδης.