Νέα νίκη για Πένγκουινς

Οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς συμπλήρωσαν δέκα βαθμούς κερδίζοντας με 4-2 εκτός έδρας του Μινεσότα Ουάιλντ.

Χωρίς γκολ έμεινε η πρώτη περίοδος, αλλά μόλις στο 46ο δευτερόλεπτο της δεύτερης ο Chris Kunitz άνοιξε το σκορ και επτά λεπτά αργότερα ο Jordan Staal διαμόρφωσε το 2-0, λίγο πριν μειώσει ο Cal Clutterbuck. Στην τρίτη περίοδο οι James Neal και Pascal Dupuis διαμόρφωσαν το 4-1 και πρόσφεραν ουσιαστικά την νίκη στους «πιγκουίνους», οι οποίοι συμπλήρωσαν δέκα βαθμούς σε οκτώ ματς.

Ο Guillaume Latendresse μείωσε σε 4-2 ένα λεπτό έπειτα από το 4-2 και 6:48 πριν την λήξη, αλλά οι «τρελοί» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο. Έτσι έμειναν στους έξι πόντους, ενώ έχουν αγωνιστεί ισάριθμες φορές το 2011-12.