Μία... ανάσα από τον τίτλο η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ Σαραντί επικράτησε με 3-0 της Μπόκα Τζούνιορς εκτός έδρας και πλέον απέχει μία νίκη από τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της.

Συγκεκριμένα ισοβαθμεί με την Τίγκρε στην κορυφή της Clausura, μία αγωνιστική πριν από το τέλος. Από την πλευρά της, η Μπόκα έχει δύο βαθμούς λιγότερους και θα χρειαστεί απίθανο συνδυασμό αποτελεσμάτων, ώστε να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Όπως και να έχει, η Άρσεναλ υποδέχεται την Μπελγκράνο στη 19η αγωνιστική. Ακόμα, η Μπόκα Τζούνιορς δοκιμάζεται στην έδρα των Ολ Μπόις. Τέλος η Τίγκρε υποδέχεται

την Ιντεπεντιέντε και θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον τίτλο εξασφαλίζοντας παράλληλα την παραμονή της!

Αναφορικά με το σημαντικότερο ματς της 18ης αγωνιστικής, ο Εμίλιο Ζελάγια άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό. Στο 38ο λεπτό ο Λουτσιάνο Λεγκουιζαμόν διαμόρφωσε το 2-0 υπέρ της Άρσεναλ και το 3-0 στο 56ο. Στο 40ό λεπτό ο Πάμπλο Μόουτσε έχασε μοναδική ευκαιρία για την Μπόκα, η οποία δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα.

Ακόμα, η Νιούελς ολοκλήρωσε το δικό της παιχνίδι με... επτά παίκτες και έχασε με 1-0 από την Αρχεντίνος. Στο 73ο λεπτό ο Χουάν Χοσέ Μοράλες σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ η ομάδα του τελείωσε με εννέα παίκτες. Αμφότερες οι ομάδες μαζεύουν βαθμούς για το επόμενο πρωτάθλημα, καθώς οι Ολ Μπόις τέθηκαν νοκ άουτ από τη διεκδίκηση της Clausura.

Αντίθετα η Σαν Λορένζο υποχώρησε στην «καταδικαστική» 19η θέση, αφού έμεινε στο 0-0 με την Ιντεπεντιέντε. Πλέον χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων, ώστε να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό.

Αν και προηγήθηκε με 2-1, η Ρασίνγκ Κλουμπ ηττήθηκε με 4-2 από την Ατλέτικο Ραφαέλα, οπότε δεν εξασφάλισε τη «σωτηρία» της. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι του Σέζαρ Καριγκάνο στο 36ο λεπτό. Οι Μπρούνο Ζουκουλίνι και Λούκας Κάστρο διαμόρφωσαν το 2-1 υπέρ της Ρασίνγκ. Ο Αλέξις Κάστρο ισοφάρισε στο 56ο λεπτό, ο Καριγκάνο πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 65ο και ο Φεντερίκο Γκονζάλεζ σημείωσε το 4-2 στο 71ο. Οι δύο σύλλογοι θα διεκδικήσουν την παραμονή τους, την τελευταία αγωνιστική.