Με Selanne οι «πάπιες»

Ο 41χρονος Teemu Selanne πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τους Άναχαϊμ Ντακς σε ένα τυχερό 3-2 στην έδρα των Σαν Χοσέ Σαρκς.

Οι «πάπιες» βρέθηκαν μπροστά με 2-0 στην πρώτη περίοδο με τα δύο πρώτα γκολ στην φετινή σεζόν του προαναφερόμενο Φινλανδού μεγάλου παίκτη. Ο Marc-Edouard Vlasic μείωσε στην δεύτερη περίοδο σε 2-1 και ο Brent Burns σε 3-2 στην τρίτη. Στο μεσοδιάστημα, ο Corey Perry είχε διαμορφώσει προσωρινά το 3-1 υπέρ των Ντακς.

Πρωταγωνιστής του αγώνα, πλην του Selanne, ήταν ο Dan Ellis, αφού κατέγραψε 41 αποκρούσεις στις 43 επιθετικές προσπάθειες των «καρχαριών». Μόλις 22 σουτ επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά τα τρία από αυτά βρήκαν δίχτυα.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα της Άναχαϊμ «ανέβηκε» στους οκτώ βαθμούς με τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια. Από την άλλη, οι Σαρκς έμειναν στους δύο πόντους.